Amerika Green Card Başvurusu ve Şartları 2023

Birçok kişi Amerika Green Card ile ilgili detayları özellikle şu ara öğrenmek istiyor. Aslında bunun nedeni başvuruların çoktan başlamış olmasından kaynaklanıyor. Sizler için detaylı bir araştırma yaptık ve Green Card konusuna dair tüm bilgileri bir araya getirdik.

Green Card, Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu çalışma ve yaşama hakkına sahip olmanızı sağlayan güzel bir seçenektir. Resmi ve kalıcı oturum kartı olarak da bilinen Green Card, her sene milyonlarca kişinin elde etmek için başvuruda bulunduğu bir uygulama şeklinde dikkat çekiyor.

Tabii Green Card sahibi olmak için birçok şart bulunuyor. Aşağıda yer alan şartlardan herhangi bir tanesini karşılamıyor olmanız durumunda ne yazık ki başvurunuz onay sürecine bile dahil edilmiyor. Çok seçenek var, sizin için en uygun başvuru türünden ilerleyebilirsiniz. İşte en mühim detaylar…

Amerika Green Card Başvurusu Şartları

Elbette yurtdışına yerleşme ile alakalı olan her uygulamadaki gibi Green Card konusunda da gerekli birtakım ön ve asıl koşullar bulunmaktadır. Bu temel şartları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Akrabalık vasıtasıyla Green Card başvurusunu baz alan bir başvuru gerçekleştirmek niyetindeyseniz, herhangi bir Amerikan vatandaşı veyahut da yasal daimi Amerika ikameti olan akrabanız, sizin için yabancı akraba dilekçesini doldurmalıdır. Bu uzun süredir zorunlu haldedir. Doldurulmaması durumunda başvuru yapma olasılığınız kalmaz.
  • İstihdam sayesinde Green Card başvurusunda bulunmak için de Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan işvereniniz aracılığıyla sizin adınıza yabancı işçi için dilekçe doldurmasını talep etmelisiniz. Aksi halde başvurunuz çok hızlı bir şekilde geçerliliğini yitirecek, her işleme de maalesef ki sıfırdan başlamanıza neden olacaktır.
  • Amerika’daki herhangi bir iş girişimine yüksek düzeyde sermaye yatırma planınız varsa, kendiniz için yabancı girişimci göçmen dilekçesi doldurmanız şartı aranmaktadır.
  • Nadiren gerçekleşen özel durumlarda kendiniz adına Amerasian formu ya da dul dilekçesi doldurabilirsiniz. Hatta dilerseniz bu form veyahut dilekçeyi başka birisi sizin için de doldurabilir. Seçim bu durumda size kalmış olacak.
  • Eğer tamamen insani yardım programları öncülüğünde Green Card için başvuru yapmak niyetindeyseniz esasen göçmenlik dilekçesi doldurmanıza gerek yoktur. Fakat Green Card başvurusunda bulunmadan evvel birtakım koşulları aktif olarak karşılamanız istenebilir. Bahsi geçen koşullar çoğu zaman durumdan duruma değişeceği için bir yetkiliden konuya dair bilgi almak kesinlikle en iyi seçenek olacaktır. Sizin içerisinde bulunduğunuz hale göre çözüm yolları üretilecektir.
  • Her şeyin yanında belli bir seviyede İngilizce bilmeden Green Card alma ihtimaliniz yoktur. Bu uygulama için başvuru yapacağınız sırada en çok önemsenen detaylardan bir tanesi de bu olacaktır.   
  • Amerika Green Card başvurusu yapan bireylerin lise ya da dengi bir okuldan mezuniyeti mutlaka ama mutlaka olmalıdır. Aynı zamanda da uzmanlık gerektiren bir işte en az iki sene çalışmış olma şartı aranıyor. Bu çalışma durumunun da son beş sene içerisindeki herhangi iki seneyi kapsaması yeterli oluyor.

Amerika Green Card Başvurusu Ne Zaman 2023

Herkes 2023 senesinde Amerika Green Card başvurularının ne zaman yapılacağını merak ediyor. Senenin bu son günlerinde https://dvlottery.state.gov linkini ziyaret ederek siz de Amerika Green Card’a hızlı bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sırasında takip etmeniz gereken her adım bu web sitesinde detaylı olarak anlatılıyor. Bilgilerinizi eksiksiz bir biçimde sisteme girerek başvurunuzu tamamlayabilir, Amerika Green Card çekiliş sonucunuzu beklemeye başlayabilirsiniz.

Amerika Green Card Başvuru Tarihleri 2023

Amerika Green Card başvuru tarihleri 2023 senesinin en çok konuşulan konularından biri oldu. 2023 senesinde Amerika Green Card başvuruları Ekim ayında başladı ve Aralık ayı sonuna kadar da devam edecek. 2023 Green Card başvurularına daha çok fazla zaman var. Fakat 2023 senesinin Green Card uygulamasına başvurmanız için bol bol zamanınız var.

Amerika Green Card Nasıl Alınır?

Bugüne baktığımızda Amerika’ya seyahat etmek isteyen bireyler açısından büyük bir ehemmiyeti olan Green Card almanın tek bir yolu var. Senenin belli zamanlarında çekilişler açılıyor. Bahsi geçen çekilişleri hiçbir şekilde kaçırmadan başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Green Card almamış olan kişi Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmasa bile ömrü boyunca Amerika’da yaşama ve çalışma iznini elde eder.

Green Card’ın sunduğu birçok olanak vardır. En çok da Green Card sahibi olan bireyin eşi ve 21 yaşın altında olan bekar evlatları da bu özel kartın sağladığı avantajlardan yararlanabiliyor olması ilgi görür. Green Card sahibi olabilmek için yatırım yapmak, akrabalık ilişkisi olan bireylerin Amerika ülkesinde yaşaması ya da Amerika vatandaşlığı olan bir kişiyle evlilik yapmak lazımdır. Usul bu şekildedir.

Tüm bunların yanı sıra çalışma yoluyla, mültecilik ve sığınma yöntemiyle de Green Card sahibi olmak mümkündür. Ayrıca özel göçmenseniz de Green Card alabilirsiniz. Her yıl DV Lottery ismi ile Green Card çekilişi gerçekleştiriliyor. Çekilişe katılabilir, koşulların hepsini sağlıyorsanız siz de gerekli adımları takip ederek Green Card sahibi olabilirsiniz.

Green Card’a sahip olmak bir hayli zormuş gibi görünse de aslında gerekli adımları uygulayarak birçok kişi bu uygulamaya bizzat sahip olabiliyor. Süreç boyunca her bir hazırlığı titizlikle gerçekleştirmek, konuya dair en ufak bir detayı atlamadan ilerlemek büyük önem taşıyor. Herhangi bir ufacık noktada bile hata yapacak olursanız Amerika Green Card başvurunuzu gerçekleştirememiş olursunuz.

Amerika Green Card nasıl alınır sorusunun yanıtı bu şekildedir. Eğer siz de Green Card’lı bir vatandaş olmak istiyorsanız başvuru tarihlerini hiçbir şekilde kaçırmamalısınız. Çünkü tarihlerde herhangi bir uzatma yapılmıyor, bu da herkesin neden bu mevzuya dair daha dikkatli olması gerektiğini açıklar nitelikte oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu