Android Cihazlarda Fps Göstergesi Açma İşlemi

Oyun dünyasının ceplerimize dahil olması nedeniyle Android cihazlarda oyun performansının artırılması aranmaya başlandı. Android cihazlar ile birlikte iOS işletim sistemleri arasında oyunlarda donma durumlar fark göstermektedir. Android cihazlarda yaşanacak bir fps sorunu iOS işletim sisteminde yaşanmayabilir. Aynı durum ise iOS işletim sistemi içerisinde de geçerli bir durumdur. Bu durumda yapmanız gereken FPS artırma yöntemleri olacaktır. Durum böyle olunca oyunlarda FPS’i görmek opsiyon halini aldı.

Android Cihazlarda Fps Göstergesi Kapatma İşlemi

Bazı Android cihazlarda bu ayarlar verilirken bazı cihazlarda FPS sayacını açmak için bazı programlara gerek duyulmaktadır. Bu destek veren programları yükledikten sonra oyunlardan sıkılma durumunda bu programları kaldırmak istediğinizde buna da destek ihtiyacınız olacaktır. FPS sayacını kapatmak isterseniz yapılacak olan işlem şudur. Oyun oynarken ALT+Z tuşlarını kullanarak Nvidia paneline girin ve daha sonra ayarlara girin. Yarlara girdikten sonra ‘’Overlays’’ kısmına gelin ve buradan FPS’i kapalı konuma getirin. Bu işlemi yaparak FPS kapatma işlemini yapmış olursunuz.

Android Cihazlarda Fps Nasıl Açılır 2023

Windows ve G tuşuna basarak Game Barı açın ve Açmış olduğunuz panel içerisinden Performans kutucuğunu bulup solda bulunan menüden FPS sekmesini tuşlayın. Daha sonra ekrandan Erişim İste butonuna tıklama yapın. Ekrana gelen uyarı penceresindeki Evet butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Android Cihazlarda Fps Göstergesi Açma İşlemi Güncel

FPS değerleri, sisteminizin oynatılan oyunlara karşı gösterilen performansı anlamanın basit ve pratik bir yoludur. FPS değeri saniye başına görülen kare anlamını taşır. Oynamakta olduğunuz ne kadar fazla FPS alırsa alsın, oyun akıcı olur ve oyundan zevk alırsınız. Android cihazlarda FPS gösterme işlemi şu şekilde yapılır:

 1. İlk olarak akıllı telefona Magisk Manager uygulamasını yükleme yapın.
 2. Magisk Manager uygulamasını açın ve KFMartk Enabler aramasını yapın.
 3. KFMark Enabler indirildikten sonra gerekli olan kurulumu yapın.
 4. Magisk Manager’in sağ altında bulunan Reboot tuşuna basın.
 5. KFMark App’ı indirin ve kurmaya başlayın.
 6. KFMark App içerisinde bulunan medya erişimine girin.
 7. Daha sonra ana ekranda bulunan mavi butona basıp FPS gösterge ayarını görmek istediğiniz oyun çeşitlerini seçmeye başlayın.
 8. Açmak istediğiniz oyunun alt kısmında bulunan oynat butonuna basıp test işlemi yapabilirsiniz.

Android Cihazlarda Fps Göstergesi Nedir; Ne İşe Yarar?

Günümüzde FPS kavramı, birbiriyle alakalı olmayan iki terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi en çok savaş oyunlarından tanıdığımız First Person Shooter yani birinci şahıs nişancı diğeri ise bizim konumuz olan Frames Per Second (Saniyedeki kare sayısı) şeklindedir. Frames per second, yani saniyedeki kare sayısı, cihazın görüntü kalitesini ölçen yardımcı ifade olarak bilinir. Akıllı cihazın görüntüleme ekranında bir saniye içinde gerçekleşen tam kare taramalarının sayısı FPS değeri olarak adlandırılır.

Yani FPS değeri yüksek olursa, ekrandaki görüntü de daha akıcı olmaktadır ve özellikle yüksek donanım gerektiren oyunlar çok keyifli olarak oynanır. FPS yalnızca akıllı telefonlarda değil, bilgisayarlarda oynanmakta olan oyunlarda ve oyun konsollarında karşımıza çıkar. Bu cihazların teknik donanımları ne kadar iyi olursa olsun, FPS performansları da çok başarılı olur.

Android Cihazlarda Fps Artırma Taktikleri

Telefonun FPS değeri ne kadar yüksek olursa bu işlem sayesinde elde edilecek verim yüksek olacaktır. Yani işlemci ve RAM seviyesi düşük akıllı cihazlarda faydalı olmayabilir. Fakat yine de azımsanmayacak kadar değişim olur. Bu durum her cihazdan cihaza farklılık göstermektedir. En yeni modeller ile eski modeller arasında oyun oynama kalitesi farklılık gösterir. Eski bir cihazla oyun oynadığınızda FPS kalitesi düşecektir. Bunun nedeni ise sadece model farkı olarak karşımıza çıkmıyor. Yeni çıkan her oyun genel bir anlamda yeni bir teknolojiyi barındırmaktadır. FPS artırma taktikleri ise sırasıyla:

 1. Android işletim sistemi bulunan cihazınızdan ilk olarak Ayarlar bölümüne gelin.
 2. Buradan ekranı kaydırıp ‘’Telefon hakkında’’ ifadesi olan alana dokun.
 3. Yazılım bilgileri bölümüne tıklayın ve karşınıza çıkan yapım numarası seçeneğini seçin.
 4. Daha sonra ekranda “Artık bir geliştiricisiniz’’ şeklinde uyarıyı göreceksiniz. Bu uyarı yazısını gördükten sonra tekrar Ayarlar bölümüne girin.
 5. İlgili olan alana giriş yapıldıktan sonra bu defa Geliştirici seçenekleri’’ yazısının olduğu bölüme geleceksiniz.
 6. Bu bölüme geldikten sonra, eğer telefonunuz güç tasarrufu modunda bulunuyorsa bu modu kapatın.
 7. Bundan sonra “Geliştirici Seçenekleri’’ olan sayfanın alt kısmında bulunan “GPU Görüntülemeyi Zorla’’ ifadesini görüp aktif hale getirin.

Bu sayede cihazınızın FPS performansında biraz artış olacaktır.

Android Cihazlarda Fps Artırma Hileleri Güncel Hileler

Android cihazlarda fps artırma hileleri adı altında bir hile bulunmamaktadır. Yazımızda belirtiğimiz çözüm yollarını adım adım gerçekleştirirseniz android cihazınız artık eskisinden daha hızlı olarak işlemler yapacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu