Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Güvenlik günümüzde oldukça yaygın olan meslek grupları arasında yer almaktadır. Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır pek çok kişi için soru işaretidir.  İşin rahat yönleri olduğu gibi zor zamanları da bulunmaktadır. Ancak okul ve hastane gibi çalışma alanları olduğundan tercih edilen meslek dallarından biridir. Elbette ki herkes güvenlik görevlisi olamaz. Bu yüzden güvenlik sertifikası bulunmaktadır.

Şartlara uygun olan kişiler güvenlik sertifikası sayesinde ilgili firmalara yönlendirilir. Güvenlik görevlisi olarak işe başlamak isteyen kişiler güvenlik sertifikası veren kurslarda özel eğitim almaları gerekir. Güvenlik sertifikaları silahlı ve silahsız olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Sadece güvenlik içerikli kurs görmek ne yazık ki güvenlik görevlisi olabilmek için yeterli olmamaktadır.

Güvenlik Sertifikası Alma Şartları 2023

Güvenlik sertifikası alabilmek için belli başlı kurallar bulunmaktadır. Gerek sağlık koşulları gerekse eğitim bilgileri çok önemlidir. Güvenlik Sertifikası Alma Şartları 2023 yılı itibari ile güncellenmiştir.

  • Güvenlik sertifikası için başvuran vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı gerekmektedir.
  • Sertifika alacak kişiler silahsız güvenlik olmak için başvuru yapıyorsa ilköğretim mezunu olmaları zorunludur.
  • Silahlı güvenliklerde ise eğitim durumu lise mezunu şartı bulunmaktadır.
  • Bununla birlikte bu güvenlik sertifikasına sahip olabilmek için yirmi bir yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
  • Ayrıca kırk yaşını aşmamış olmanızda güvenlik olabilmeniz açısından çok önem olduğunu hatırlatalım.

Güvenlik Sertifikası alma şartları arasında sağlıklı beden ve zihin yapısı çok önemlidir.  

  • Sağlıklı olunduğuna dair mutlaka sağlık raporu alınmalıdır. 
  • Üzerinizde kamusal alanda hiçbir yasak bulunmamalıdır.
  • Bununla birlikte adli sicil kaydınız temiz olmalıdır. Eğer adli sicil kaydınızda herhangi bir suç unsuru varsa hapis cezası altı aydan çok olmamalıdır.
  • Belirtilen şartlara ek olarak güvenlik eğitiminde başarı göstermeniz sertifikanızı almanıza sebep olacaktır.

Güvenlik Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Güvenlik sertifikası son zamanlarda birçok kişi için önemli bir hale geldi. Ülkemizde işsizliğin yoğun olduğu dönemde güvenlik görevlisi olma imkânı adeta kurtarıcı olmuştur. Ancak herkesin güvenlik görevlisi olabilmesi de söz konusu değildir. Birçok kurum ve kuruluş güvenlik sertifikasını kaile almaktadır. Eğer bu sertifika eğitimleriniz arasında bulunmuyorsa güvenlik olmanız imkânsız hale gelmektedir. Güvenlik sertifikası başvurusu nasıl yapılır 2023 yılında nasıl bir yol izlemeliyim diye düşünen kişiler öncelikle sertifika başvurusu yapmalıdır. 

Genel olarak tüm şartlarınız güvenlik görevlisi olmaya müsaitse bulunduğunuz İl sınırlarında bulunan güvenlik kurslarına başvurmanız çok akıllıca olacaktır. Kurslar güvenlik üzerine hizmet veren şirketlerde etkilidir. Güvenlik görevlisi sertifikası alabilmeniz için başvuru yaparken belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Ödeyeceğiniz kurs bedeli İl ve ilçelere göre farklılık göstermektedir.  Bu yüzden bütçenize uygun olan kursları tercih etmeniz oldukça yararlı olacaktır. Silahlı güvenlik görevlisi sertifikalarında ücret çok daha yüksek olabilmektedir. Çünkü özel silah eğitimi almanız gerekir.

Güvenlik Sertifikası Fiyatları 2023

Güvenlik sertifikası alma düşünceniz varsa bu konuda faaliyete geçmek çok önemlidir. Gün geçtikçe artan fiyatlar güvenlik sertifikalarını da etkilemektedir. Güvenlik sertifikası fiyatları 2023 yılında güncellenen fiyatları ile oldukça dikkat çekmektedir. Her kurum ve kuruluşun kendine ait bir fiyat aralığı bulunmaktadır. Güvenlik sertifikası alabilmek adına harç, kimlik kartı, sınav, eğitim gibi ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Silahlı ve silahsız alınan güvenlik sertifikalarında fiyat farklılıkları görülmektedir. Silahlı güvenlik sertifikaları 1350 lirayı bulurken silahsız güvenlik sertifikaları 1150 lira olarak ücretlendirilmiştir.

Silahsız olarak sertifikaya sahip olanlar silah eğitimi alarak silahlıya geçiş yapabilirler. Bunun için 900 liralık fark ücreti ödemesi yapmaları gerekir. Güvenlik kartına sahip olmak biraz emek ve sermaye gerektirmektedir. Bazı eğitim kurumları güvenlik sertifikasını ücretsiz vermesine karşın kişiler harç, sınav ve kimlik kartı ödemelerini yapmaları gerekir. Güvenlik sertifikaları ücretlerini maliyetli olarak görülmemelidir. Bu sertifikadan sonra güvenlik ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarda çok yüksek fiyatlarda çalışma olanağı yakalayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu