Kurbanlık Hisse Fiyatları – Güncel Kurban Fiyatları 2023

Kurban bayramı dinimizde önemli bir yer tutan, Allah için yapılan bir ibadet olan ve gerekli şartlara sahip hayvanların yine Allah rızası için kurban edilmesidir. 2023 yılına geldiğimizde yine bir kurban bayramına yaklaşmış bulunmaktayız. Dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar tarafından 2023 Kurbanlık hisse fiyatlarını araştırılmaya çoktan başlandı bile.

Bir kişinin kurban kesebilmesi için hangi şartları karşılaması gerekiyor?

Kurbanın kesilebilmesi için diğer dini yükümlülüklerimizde olduğu gibi bir takım şartları bulunuyor. Eğer bu maddeleri sıralamamız gerekirse:

 • Müslüman olmak

Kurban ibadetinin Müslüman kimselere özgü bir ibadet olması dolayısı ile Müslümanlığı kabul etmemiş kimselerin bu ibadeti yapması nafile olur. Kadın, erkek ve buluğ çağına ermiş her birey kurban ibadetini gerçekleştirebilir.

 • Varlıklı olmak

Müslüman kimse, eğer kendisinin ve ailesinin yaşam giderlerini karşılayabiliyor ise kurban ibadetini yapabilir, aksi durumdaki kişiler: fakir, borçlu veya geçimini zor sağlayan kimseler ise kurban ibadeti bu kişilere farz değildir.

 • Özgür olmak

Kurban ibadeti için diğer bir şart ise özgür olmaktır. Esir edilen, mahkûmiyeti olan, kısaca hürriyeti kendi elinde olmayan insanlara kurban ibadeti farz değildir.

 • Seferi olmak

Seferi olma durumu kurban ibadeti için bir engel değildir. Müslüman kimse kurban ibadetini bayram günleri içerisinde kendi memleketinde bulunmuyor dahi olsa da tamamlayabilir. Ancak kimse seferi olduğu zaman dâhilinde kurban ibadetini tamamlamakta mükellef değildir.

 • Akıl sahibi olmak

Kurban kesecek olan Müslüman kimsenin akıl sahibi olması vaciptir. Eğer kimse akıl sahibi ise kurban kesmek için gerekli şartları tamamlıyor ise kurban ibadetini gerçekleştirebilir.

Kurban En Az Kaç Hisseden Olur?

Gelin birlikte, Kurban en kaç hisse olur sorusuna bir cevap arayalım. Peki, kurban hissesi nedir öncelikle buna değinelim.

 Kurban hissesi tek başına kurban satın almayan kişilerin bir araya gelmesi ve birlikte kurban satın alması anlamına gelmektedir. Kurbanı hisseli olarak satın almak, birden fazla kişinin aynı kurban için yüksek meblağlar ödememesi anlamına gelir. Her hissedar kurbanda eşit paya sahip olur. Kurban en az kaç hisse olur sorusuna cevabımız ise 2 olacaktır.

Kurban En Çok Kaç Hisseden Olur?

Kurban en çok kaç hisse olur sorusuna cevap aramadan önce, gelin kurbanlık seçimi ve kurbanı satın alan hissedarlar hakkında biraz daha bilgiye sahip olalım.

Kurbanı satın alan hissedarların öncelikle Müslüman olması ve seçilen hayvanın ise kurbanlık hayvan şartlarını karşılayabiliyor olması gerekiyor. Hisseli Kurban kesiminde küçükbaş hayvanlar uygun olmayıp, büyük baş hayvanlar tercih edilmelidir. Kurban en fazla 7 hisseye bölünebilir. Bunun anlamı, kişiler büyük baş bir hayvan üzerinde en fazla 7 paya kadar hisse sahibi olabilirler ve bir kurban en çok 7 hisseye bölünebilir.

En Düşük Kurbanlık Hisse Fiyatları 2023

Hissedar olarak kurban almak isteyen vatandaşlar, 2023 yılının en düşük kurbanlık hisse fiyatlarını araştırmaya başladılar bile. 2023 yılının en düşük kurbanlık hisse fiyatı ise 1200 Türk lirasıdır.

Güncel Büyükbaş Hisse Fiyatları 2023

 2023 yılında büyükbaş kurbanlık fiyatlarında büyük bir artış söz konusu. Geçtiğimiz yıllara göre yaşanan bu büyük artış hem üreticileri hem de vatandaşı zor durumda bırakmaya devam ediyor. Hayvanların lojistiğinden, yem fiyatlarından tutun da, kesilmesine kadar her şey geçtiğimiz yıllara göre üç kat daha fazla bir maliyetle karşımıza çıkıyor. Peki, büyükbaş hayvan alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bunlara kısaca değinelim:

 • Büyükbaş hayvanın 2 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
 • Dişi yerine erkek hayvanların tercih edilmesi daha doğru bir seçim olacaktır.
 • Dişi hayvan tercih ediliyorsa, gebe olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Sağlıklı ve besili olmasına dikkat edilmelidir.
 • Hayvanın pasaportu, evrakları ve küpesi incelenmelidir.

2021 yılında büyükbaş bir hayvanın ortalama fiyatı 10.000 – 25.000 TL arasında değişiyordu. 2023 yılında bu fiyat 40.000 – 68.000 TL’ye kadar yükseldi. Yani eğer 68.000 TL değerinde bir büyükbaş hayvana 7 kişi hissedar olursa kişi başına ödenecek meblağ 9700 TL olacaktır.

Eğer son 5 yılın büyükbaş hayvan fiyatlarını karşılaştırmamız gerekirse:

YILBÜYÜKBAŞ FİYAT
20184000 – 15.000 TL
20195000 – 25.000 TL
20205000 – 30.000
202110.000 – 40.000
202240.000 – 68.000 TL

Güncel Küçükbaş Kurbanlık Fiyatları 2023

Küçükbaş kurban fiyatları da tıpkı büyükbaş kurbanlıklar gibi ciddi bir artış söz konusu. Küçükbaş hayvan fiyatlarına değinmeden önce küçükbaş kurban alınırken nelere dikkat edilmeli ve makbul kurban nasıl anlaşılır bunlara kısaca değinelim.

 • Hayvanın sağlıklı ve bakımlı olmasına dikkat edilmeli.
 • Alınacak hayvanın küpesi kontrol edilmeli.
 • Küpe kontrolünden sonra evrakları ve veteriner raporu incelenmeli.
 • Mümkün olduğunca erkek hayvanlar tercih edilmeli.
 • Kurban edilebilmesi için küçükbaş hayvanın 1 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

Eğer son 5 yılın küçükbaş hayvan fiyatlarını karşılaştırmamız gerekirse:

YILKÜÇÜKBAŞ FİYAT
2018 800 – 1500 
2019900 – 2000
20201000 – 3500
20211500 – 3500
20222500 – 4000

 Tablomuzda paylaştığımız üzere ülkemizdeki küçükbaş hayvanların son 5 yıldaki fiyat ortalaması bu şekildedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu