Tekel Bayi Açma Şartları ve Tekel Bayi Getirisi

Tekel bayiler, tütün ve alkol ürünlerinin satılmasının yanı sıra normal ürünlerin de satışlarının gerçekleştirilebildiği ve genel işletmesinin devlet bünyesi altında olduğu satış yerleridir. Bayilik almak isteyenler tekel bayilerin nasıl açıldığını, getirisinin ve giderinin ne kadar olduğunu merak etmekte ve araştırmaktadır. Tekel bayilerin cirosunun ve karının oldukça yüksek olduğunu söyleyerek başlamakta fayda var. Bu yazımızda da bundan bahsedeceğiz. 

Tekel bayilerin genel olarak kar marjından bahsetmek mümkün değildir bunun sebebi ise açılan tekel bayinin lokasyonu işleten kişinin müşterilerle iletişimi ve öncesinde ortaya konulmuş olan sermayenin miktarı ile alakalı olarak kar marjının değişim halinde olduğunu sabit ve ortalama bir şey söylemenin pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Tekel Açmak İçin Gerekli Olanlar 2023

Tekel bayi açmak ve işletmek bilindiği gibi zor bir iştir ancak getirisinin de güzel olduğu varsayılırsa yapılabilir bir iştir. Özellikle bulunduğunuz şehir ve semte göre de zorluğu elbette değişmektedir. Müşterilerle iletişiminiz ve finansal politikanız sizin bayinizle alakalı işinizi kolaylaştırabilir de zorlaştırabilir de.

Tekel bayi açmak için gerekli sermayeye sahipseniz ve devletin belirlemiş olduğu cami, öğrenci yurtları ve okul gibi bazı yerlere uzak bir lokasyona sahip bir dükkanınız varsa tekel bayi açmak için ilk adımı gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Bu işi yaparken kendinize küçük bir servet yapmanız da olası, müşteri portföyünüze göre sürekli huzursuzluk olması da olası, alkolik olmanız da. Bu işte başarılı olup olamayacağınız tamamen size bağlı diyebiliriz. Tekel bayi açarken öncelikle ruhsatınız olması gerekiyor. Bazen bu ruhsata sahip olmak 3 ay sürerken bazıları ise 6 aya dek uzayabilmektedir. 

  • Tekel açabilmek için öncelikle normal bir bakkal açmanız önerilmektedir. Daha sonrasında belediyeye tekel bayi olmak için başvuruda bulunun. Belediyenin bu başvuruyu onaylaması ne kadar sürer bilinmez ancak bu süre zarfında alkol harici ürün satışı yapabileceğiniz için herhangi bir zarara girmezsiniz ve mağdur da olmazsınız. 
  • Bu ruhsatı alabilmenizi sağlayacak olan etkenin lokasyon olduğundan bahsetmiştik. Bu uygunluk varsa ve herhangi bir ters durum oluşmazsa ruhsat genelde reddedilmez. 
  • Aynı zamanda TAPDK ruhsatı da almalısınız. Bu belgeyi almak için belediyeden aldığınız ruhsatı kullanmalı ve bakanlığa başvuruda bulunmalısınız. TAPDK ruhsatınız olmadıkça ne yazık ki tedarikçiler tarafından pek ciddiye alınmanız olası değildir.

Tekel Bayi Açma Maliyeti Ne Kadadır?

Tekel açma maliyeti olarak 2023 yılı fiyatları incelendiğinde yaklaşık 80 bin TL ile 250 bin TL arası bir sermaye ayrılmasının gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Ne kadar sermaye ayırırsanız kazancınızın da o kadar fazla olacağı bir işe girmek üzere olduğunuzu unutmayın. Başlangıç olarak ise ortalama 100 bin TL gibi bir miktarın tam kararında olacağını söylemek yanlış olmaz. Bu para ürünler için tam olarak yeterli değildir ancak başarılı olup olamayacağınızı görmek ve zararı en aza indirmek açısından bu miktarlarda parayla işe başlamak mantıklıdır.

Tekel Büfe Açma Şartları Güncel

  • Tekel büfe açma şartlarının başında açmış olduğunuz yerin okul, cami, öğrenci yurdu gibi bazı yerlerden uzak olması gerektiği şartı aranmaktadır.
  • Bunun yanı sıra belediyeden alınmış bir ruhsatınız olmasının yanı sıra bakanlıktan alınacak olan TAPDK ruhsatınız da olmalı.
  • Bunun yanı sıra gerekli olan sermayeye de sahip olmalısınız.

Tekel Bayi İzni Nasıl Çıkarılır? – Tekel Bayi İzni Kimlere Verilir?

Tekel bayi izni çıkartmak için öncellikle alkol ve tütün ürünleri satmadığınız bir bakkal veya büfeniz olmalı. Ardından belediyeye alkol ve tütün satışı için gerekli olan ruhsatı almak amacıyla başvuruda bulunmalısınız. Daha sonrasında gerekli şartları karşılamanız durumunda 3 ile 6 ay arasında ruhsatınız tarafınıza verilecektir.

Tekel bayi izni lokasyon olarak dershane, okul, öğrenci yurdu, cami, kreş gibi bazı yerlerden uzakta olan, ve gerekli sermayeyi sağlayabilecek olan kişilere belediyeye başvuru sonucunda verilmektedir. Yazılı bir kural olmasa da gerekli incelemeler yapıldığında zor durumda kalmamak ve reddedilmemek adına alkol veya tütünle alakalı hiçbir suçun olmaması gerekmektedir. Mesela ruhsatsız bu ürünlerin satışını gerçekleştirmek yasaktır. Ruhsatı almadan bu ürünlerin satışını gerçekleştirirseniz ve yakalanırsanız cezanın yanı sıra asla ruhsat da alamayabilirsiniz.

Tekel Bayi Ruhsat Fiyatı 2023

Resmi gazetede yayınlanan bilgilere göre 2023 yılında tekel bayi açmak için gereken satış ruhsatını belediyeden temin etmek adına tütün ve alkol satış belgelerinin belge bedelinin 12.925 TL olduğu açıklanmıştır.

Tekel Bayi Devir Alma Fiyatları 2023

Tekel bayi devir alma fiyatlarından bahsedecek olursak bunun için de genel bir fiyat biçmek mümkün değildir. Bu fiyat tamamen bayinin müşteri portföyüne göre, konulmuş olan sermayeye göre, bayinin açılmış olduğu lokasyona göre değişiklik göstermekte ve asla sabit bir fiyat olmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu