Tüm Cihazlar İçin Haparlör Temizleme Yöntemleri

Tüm cihazlarınızda hoparlör temizlemek adına birçok yöntem kullanılmakta. En sık kullanılan yöntemler arasında kürdan çift taraflı bant kullanmaktır. Ayrıca en kesin ve net çözüm ise basınçlı havadır. Bu yöntemlerin eksi tarafı cihazınıza zarar verebilecek yöntemler olmasıdır.

Örneğin hoparlöre bilinçsizce koyulan bir kürdan cihazınıza kalıcı hasarlar verebilmektedir. Bu yüzden hiçbir farklı araçlar kullanmadan tozu temizleme adına kullanılan yazılımsal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler tüm cihazlarınıza hiçbir şekilde zarar vermemekle beraber kolayca herkes tarafından hiçbir endişe olmadan kullanılabilir bir yöntemdir endişelenmeden kullanabilirsiniz.

Hoparlörden çıkacak ses dalgalarının uygun sırayla çalınması sayesinde hoparlörün içi tamamen temizlenebilmektedir. Bu yöntemi basit birkaç işlemle saniyeler içinde gerçekleştirebilir ve tertemiz bir hoparlöre sahip olabilirsiniz göbnül rahatlığı ile ara ara tekrar edebilirsiniz bu yöneteme. 

Tüm Cihazlarda Haparlör Temizleme Uygulamaları Güncel

Telefonunuzu güvenle temizleyeceğiniz bellirli başlı uygulamalar aşağıda size sunulmuştur. Uygulamayı indirirken nasıl kullanacağınız hakkında da detaylı bilgi verilmiştir.

  • Speaker Cleaner – Remove Water
  • Hoparlör Temizleyici
  • Super Speaker Cleaner
  • Mobile Speaker Dust Cleaner
  • Clear Wave – Water Eject

 Apple, Android ve Microsoft cihazlarda bulunan uygulamalarla kolaylıkla temizleme sesi bulunabilir ve hızlıca kullanılabilmektedir. Bu uygulamaların birçoğunun işlevsel olarak hiçbir üstünlüğü olmamaktadır. Spesifik olarak daha iyi bir hoparlör temizleme uygulaması mümkün olmamakta fakat uygulamanın indirme sayısı ve derecelendirme puanı sayesinde beğenilen popüler uygulamaları bulabilirsiniz.

Güncel hoparlör temizleme uygulamalarının neredeyse tamamı uygulama mağazalarında “hoparlör temizleyici” adıyla bulunmaktadır ve ücretsiz ya da ücretli şekilde indirilebilmektedir. İndireceğiniz uygulamanın ses seviyesinin yüksekliği hoparlörün temizlenmesi açısından büyük önem kazanmaktadır. Uygulama store’larında yüzlerce sayıda bulunan uygulamalar arasında birini seçip indirdikten sonra tüm cihazlarınızda hoparlör temizliğinizi yapabilirsiniz.

Tüm Cihazlarda Haparlör Temizliği Nasıl Yapılmalı

 Telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlarda kullandıkça tozdan dolayı hoparlörler işlevini kaybetmekte ya da yeterli miktarda ses veremez hale gelmektedir. Bu noktada ıslak mendil veya bazı solüsyonlarla temizlemeye çalışmak yeterli kalmayabilir.

Çünkü dışarıdan cihazınızın hoparlörünün derinliklerine ulaşmak zorluk yaratabilir. Bu noktada birçok cihazda bulunan hoparlör temizleme özelliğini aktifleştirme büyük önem kazanır. Birçok cihazda yüklü olarak bulunmayan hoparlör temizleme özelliği birçok tarayıcı eklentisi veya uygulamalarla yapılmaktadır.

İndireceğiniz uygulamalar sayesinde hoparlörden gelecek farklı frekanslarda ses dalgaları sayesinde hoparlörünüz temizlenebilmekte ve ulaşılamayan noktalardaki kirler temizlenebilmektedir. Temizleme özelliğini aktifleştirmek için indirdiğiniz uygulamaya girip kısa süreliğine uygulamanın çalışıp ses dalgaları göndermesine izin vermelisiniz.

Tüm Cihazlarda Hoparlör Temizleme Sesi Nasıl Aktifleştirilir? 

 Gün boyunca elimizde taşıdığımız. Tozlu birçok ortamda bulundurduğumuz telefonlarımız ya da birçok cihazımız gün geçtikçe hoparlöründe biriken kirden dolayı ses seviyesinde düşüklük olmakta. Bu yüzden temizlemeye çok özen gösterilmeli ve işlev kayıpları yaşamamak için dikkatli kullanılmalı. Hoparlörünüzü temizlik araçlarıyla bir yere kadar temizleyebilirsiniz fakat yeterli temizliği sağlayabilmek için tüm cihazlarda hoparlör temizleme aktifleştirmeyi unutmamalısınız.

Bu aktifleştirmeyi ayarlar sekmenizden bulunan “ses ve bildirimler” ulaşabilirsiniz fakat tüm cihazlarda bu özellik olmamaktadır. Bu özelliği aktifleştirmek için kurmanız gereken programlar vardır. Kurulumu tamamladıktan sonra kolayca dakikalar içerisinde hoparlörünüz temizlenecektir.

Ayrıca temizleme işlemi çok basit olup kolayca herkes tarafından yapılabilmekte ve tamir gerektirmeden temizlemeyi aktifleştirerek hoparlörü temizleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken gerekli uygulamayı kurup basitçe temizlemeyi başlatmaktır. Ardından birkaç dakika sürecek bu işlem için beklemeye koyulup hoparlörün temizlendiğiniz gözle görülür bir şekilde farkedebilirsiniz.

Cihazlarda Hoparlör Temizleme Sesi Nedir?

 Cihazlarınızın hoparlöründe yüksek tiz sesler sayesinde, ses dalgalarının yaratacağı kinetik enerji ile hoparlörde birikmiş tozu dışarı atmaya yarayan sese hoparlör temizleme sesi denir. Bu ses yüksek frekanslarda olup hoparlörde ulaşılamayan noktalarda bile olan pislikleri ve tozları dışarı atmaktadır. Hoparlör temizleme sesi tüm cihazlarda fabrika özelliklerinden olan bir özellik olmamakla birlikte ek yazılımlarla ulaşılabilmektedir.

Tüm cihazların uygulama mağazalarında bulunan uygulamalar bu noktada size yardımcı olacaktır. Hoparlörünüzün ömrünü uzatmakta ve ses seviyesini daha yüksek seviyelere çıkartan bu tiz ve temizlik sağlayan sesler oldukça sık kullanılan ve işlevsel ses dalgalarıdır. Birçok kullanıcı tüm cihazlarında hoparlör temizliği adına cihazına mendil kürdan gibi yabancı madde sokup hoparlörünü bozmamak için hiçbir şekilde zarar vermeyecek olan temizleme sesi kullanır.

Tüm İOS Cihazlarda Hoparlör Temizleme Programları

 Kullanacağınız uygulama cihazınızın sürümü, modeli ve işletim sistemi gibi özelliklerle farklılık gösterebilmektedir. Kısaca uygulama mağazanıza yazacağınız “hoparlör temizleme programları” aratma cümlesiyle en efektif programları bulabilirsiniz. Programınızı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan en önemlisi kullanıcı yorumları ve verilen puanlardır. Yüksek puanlı programlar her zaman daha iyi bir kalite verebilmektedir.

 Android işletim sisteminde “hoparlör temizleyici” adıyla bulunan program sayesinde cihazının hoparlörünü temizleyebilirsiniz. Ayrıca Android işletim sisteminin yanında bu isimle bulunan hoparlör temizleyici program sayesinde temizleme işinizi kolayca görebilirsiniz. Ayrıca bu program tamamen ücretsiz olup düşük bir boyuta sahip olmaktadır. Saniyeler sürecek indirme işleminden sonra çalıştırmak hoparlörünüzün temizlenmesine yetecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu