Yavaş PC Hızlandırma Yolları Güncel

Gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayarınızda kullandığınız uygulamalar ve oyunlar bilgisayarınızı daha çok yorabilir. Yüksek grafikler bilgisayarın ısınmasını ve kullanımdan birkaç dakika sonra performansın ciddi derecede düşmesini sağlar. Bilgisayarınızda kurulu her uygulama ramda belli bir hacım kaplayarak bilgisayarınızı yavaşlatabilir.

Yavaş PC’ler İçin En İyi Tarayıcılar

Eskiyen parçalardan dolayı ise artık performans vermeye başlamayan bilgisayarlar için yavaş PC hızlandırma yolları 2023 itibariyle daha çok araştırılan bir konu haline geldi. Çok hızlı değişen teknoloji yüzünden cihazlar çok çabuk bir şekilde eskir duruma geldi. Bu gelişmeye yetişmek için kısa sürede yeni cihazlar almak gerektiğinden ve cihazların pahalılığından dolayı insanlar eski PC’lerini nasıl daha hızlandırabileceklerini araştırmaya koyuldu.

Yavaş PC Nasıl Hızlandırılır?

Birçok basit, ucuz yöntemler bulunmakla birlikte bazı da pahalı ve emek gerektiren yollar vardır. Bilgisayarlar donanımsal yenilikler ve yazılımsal yeniliklerle hızlandırılabilir. Bu noktada ne tür değişiklikler yapılacağını bilmek çok kritik.

  • Gereksiz Uygulamaları Silmek

 Yavaş PC hızlandırma yolları güncel olarak kullanılan ve sık sık yapılan uygulamaları silme ile kolaylaştı. Her uygulama kullanmasanız bile arka planda çalışmakta ve dahili veya ram hafızanızda belirli alanlar kaplayarak bilgisayarlarınızı yavaşlatmaktadır. Eğer hızlı bir şekilde hızlandırma istiyorsanız yapmanız gereken şey gereksiz uygulamalarınızı belirleyip hemen silmektir.

Yavaş PC Hızlandırma Programları 2023

 Uygulamaları ana ekrandan silmek, uygulamayı bilgisayarınızdan kaldırmaz. Windows bir bilgisayarınız varsa öncelikle denetim masasına girmeniz gerekecektir. Ardından “program” ve “program ve özellikler” sekmesine tıklamalısınız. Kaldırmak istediğiniz uygulamaya sağ tık veya basılı tutarak uygulamayı kaldırabilirsiniz. 

  • Performans Moduna Geçmek

 Bilgisayarlarınızda farklı kullanım modları bulunmaktadır. Bazıları grafiği arttırıp fps’i(saniye başına gösterilen kare) düşürmekte, bazıları ise güç kullanımını düşürüp performansı düşürmektedir. İlk yapmanız gereken şey bilgisayarınızın hangi modda çalıştığını tespit edip hemen düzeltmektir. Yavaş pc hızlandırma kodları kullanmadan ayarlar aracılığıyla bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. 

 Denetim masasından sistem ve güvenlik sekmesine tıklamalısınız. Ardından sistem ve gelişmiş sistem bölümlerine girerek bilgisayarınızın performans ayarlarını yapabilirsiniz. PC hızlandırma için dengeli mod tavsiye edilir. 

  • Format Atmak

 Bilgisayarınızı yavaşlatacak ve görünmeyen birçok dosya ve arka plan uygulaması bulunmaktadır. Bilgisayarınızın hafızası doldukça PC’niz yavaşlayabilir. Gereksiz fotoğraf video ve uygulama artıklarını temizlemekte işe yarayacaktır. Fakat format atmadan önce bilgisayarınızdaki verileri yedeklemeyi unutmayınız.

  • Bilgisayarı Yoran Dosyalardan Kurtulmak

Arka planda önemli boyutlarda ve gereksiz dosyalar bilgisayarınıza zarar vermekte. Bu dosyalardan hızlıca kurtulmak gerekir. Kurtulabilmek için Windows + R tuş kombinasyonuyla bir pencere açabilirsiniz. “Çalıştır” penceresini açtıktan sonra karşınıza çıkan bölüme “cleanmgr” kodunu yazarak temizlemek istediğiniz diski görebilirsiniz. Gereksiz dosyaların bulunduğu diski seçip bu dosyalardan kurtulabilirsiniz. İşlem uzun sürmekle beraber bilgisayarınızı gözle görülür şekilde hızlandıracaktır. Kullanacağınız bu yavaş PC hızlandırma kodları faydalı olacaktır. 

  • Çalışan Programları Kapatmak

 Bilgisayarınızın açılmasında bazı programlar otomatik olarak çalışmaya ve açılmaya başlar. Bu programlar hem bilgisayarınızın ısınmasını hem de performans düşüklüğü sağlayarak bilgisayarlarınızın yavaşlamasına neden olur. Denetim masasına gelerek kullanmak istemediğiniz gereksiz programları sağ tıka basarak, devre dışı bırak seçeneğiyle durdurabilirsiniz. 

  • Bütün Çekirdekleri Aktif Etmek

 PC hızlandırmak için bilgisayara daha fazla çekirdek kullanması için emir verebilirsiniz. Genelde çekirdeklerinin hepsini aynanda aktif etmemesinden dolayı yavaşlama görülebilir. Kısa ayar değişiklileriyle hepsini aktif olarak kullanmasını sağlayarak, her çekirdeğe düşen iş miktarını azaltabilirsiniz. İşlem sonrasında çekirdekler daha soğuk çalışıp daha fazla performans verecektir. 

Windows + R kombinasyonu ile Çalıştır panelini açıp açılan panele “mscofing” yazın. Ardından giriş yapınca önyükleme sekmesine geleceksiniz. Windows sürümü ile gelişmiş seçenekleri seçin. Ve sonra bütün çekirdeklerde bulunan butonlara tıklayarak tik bırakabilirsiniz. Bu basit işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınız daha hızlı ve performanslı bir hale gelecektir. Ayrıca bu işlemlere gerek kalmadan bazı programlarla işleminiz yapabilirsiniz. Yavaş PC hızlandırma programları güncel olarak uygulama mağazalarında bulunmaktadır. 

  • Bilgisayarınızı Soğutmak

 Bilgisayar donanımları ısındıkça yavaşlar ve bilgisayarınız daha çok kasmaya başlar. Bu yüzden daha hızlı bir bilgisayar istiyorsanız yapmanız gereken daha soğuk bir ortamda bulundurmaktır. Güneş çarpmayan veya klimalı bir odada bulunmak PC hızlandırma yoludur. Ayrıca hem dizüstü hem masaüstü bilgisayarlar için satılmakta olan fanlardan alıp takarak daha çabuk soğumasınını sağlayabilir ve hızlı bir deneyim sağlayabilirsiniz. 

Yavaş PC Hızlandırma Uygulamaları Kullanmak

 Birçok destekçi Yavaş PC hızlandırma uygulamaları bulunmaktadır. Bazıları dosyaları düzenleyip ya da silerek bazıları ise arka planda çalışan uygulamaları kısıtlayarak size daha iyi bir deneyim sunar.

  • Ashampoo WinOptimizer

20 dolarlık fiyatıyla ve deneme sürümü ile deneyerek kolayca gereksiz dosyalarınızı silebilir, daha etkili performans sağlamak için bu fiyatı verebilirsiniz. Herhangi bir uygulama mağazasından bulunabilen uygulama basitçe kurulabilir. 

  • AVG TuneUp

30 dolarlık satış fiyatıyla yavaş PC hızlandırma uygulamaları güncel olarak indirilebilir. Kurulumu ve bulması oldukça kolaydır. Ayrıca indirdiğiniz taktirde basit bir işlemle bilgisayarınızı hızlandırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu