Devletten Elektrik Yardımı Nasıl Alabilirim Güncel 2023

Yaşanan pandemi süreci, ve çekilen maddi sıkıntılarla birlikte, devlet tarafından bir çok yardım yapılmaya başlanmıştır. Fatura yardımı olarak ta geçen, elektrik desteği devlet tarafından ödenen yardımlardan birisidir. Peki devletten elektrik yardımı nasıl alınırkimler elektrik yardımından yararlanabilir ? Yazımızda bunlara açıklık getireceğiz.

Devlet tarafından yapılan yardımlar arasına, yapılan duyuruyla birlikte elektrik desteği yardımı da eklendi. Devlet elektrik desteği ücretleri 130 ila 206 TL arasında bir fiyattır. Bu tüketim desteği için vatandaşlar başvurularını gereken yerlere yaptıktan sonra, yardımları kendilerine ulaştırılacaktır.

E Devletten Elektrik Yardımı Sorgulama – Elektrik Yardımı Nasıl Sorgulanır ?

Devlet tarafından, elektrik yardımı alanların merak ettikleri konulardan biri de, e devletten Elektrik yardımı nasıl sorgulanır. E devlet üzerinden günümüzde çoğu işlem yapılmaktadır. Bu işlemler bilgisayar üzerinden yapıldığı vakit, devlet dairelerindeki kuyruklarda da azalmalar yaşanmıştır. Elektrik yardımı alan bir aile, almış olduğu bu yardımı e devlet üzerinden sorgulayabilir.

E devlet, teknolojinin ve internetin getirmiş olduğu kolaylıklardan biridir. Bunun için, e devlet şifresi almanız gerekmektedir. Şifre, PTT şubelerinden birine gidip, kolaylıkla alınabilir. Size verilen şifreden sonra Tc kimlik numarasıyla birlikte hesabınıza erişim sağlarsınız. E devlet şifrenizle birlikte hesabınıza giriş yapıp, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasına girip, sosyal yardım birimleri sorgulama bölümünden almış olduğunuz yardımı sorgulayabilirsiniz.

Devletten Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemi Yapma

Devletten elektrik yardımı sorgulama işlemi için Tabiki de en kolay ve en fazla tercih edilen yöntem, e devlet üzerinden sorgulamaktadır. Ancak, postaneden e devlet şifresi alamayanlar veya e devlet hesaplarının şifresini unutup giriş yapamayanlar, bizzat kendileri sorgulama yapmak istemektedirler. Bunun için ise PTT den sorgulama yapabilirler. Ptt tarafından yönlendirilmiş numara ALO 144 ü arayabilirsiniz. Bu hat aynı zamanda bir sosyal yardım hattıdır. Bu numaradan aradığınız saatler kısıtlıdır. Yalnız hafta içi, çalışma saatlerinde ulaşıp sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Devletten Elektrik Yardımından Kimler Yararlanabilir ?

Devletten elektrik yardımı almak, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ilaç gibi geldi. Elektrik desteği adına kurulan programlarda, Başkan ERDOĞAN, verilen desteği bizzat kendisi açıkladı. Bu destek kapsamında, kronik hastalığı bulunup, bu hastalık sebebiyle cihaz kullanan kişilere, eğer maddi imkanları da yetersiz ise, devlet tarafından elektrik faturalarına destek sağlanıyor.

Bu şartlar kendisinde bulunan kişi, kimliği ve elektrik faturasıyla birlikte PTT şubelerinden birine gidip, yardım için başvuruda bulunabilir. Bu yardım talebini eğer isterlerse evden e devlet üzerinden de gerçekleştirebilirler.

Geçen sene elektrik faturası yardımı 137 TL iken, 2023 yılı itibariyle 206 TL ye yükseltilmiştir. Peki tam anlamıyla bu yardımı kimler alabilir.? Şöyle sıralayabiliriz.

  • Kocası vefat etmiş kadınlar için, hazırlanan paket kapsamında, düzenli olarak nakit alma yardımdan faydalanabilirler.
  • Yardıma muhtaç olan askerlerin aileleri için, hazırlanan paket kapsamında, düzenli olarak nakit alma yardımından faydalanabilirler.
  • Yetim, öksüz ve asker çocukları için hazırlanan paket kapsamında, devlet desteği alabilirler.
  • Şartlı eğitim görenlere ve şartlı sağlık programları kapsamında yardımdan faydalanabilirler.
  • Çoklu doğum için yardım kapsamında bulunanlara yapılan yardım,
  • Kronik hastalığı olanlara yapılan elektrik destek yardım programı,
  • Engelli aylığı alan vatandaşlar için yapılan yardım programları,
  • Yaşlı aylığı alan kişiler için düzenlenmiş olan yardım paketinde bulunanlar,
  • Engelli bir bireyin yakını olan kişiler için yapılmış olan devlet yardımı kapsamında bulunanlar,
  • 65 yaşının üstünde olup, devlet desteğine muhtaç olan kişiler için yapılan programdaki kişiler, bu yardımlardan faydalanabilirler.

Devletten Elektrik Yardımı Başvuru Linki 2023

Fatura yardımı olarak da bilinen, elektrik fatura yardımı, son zamanlarda tüm herkesin ilgisini çekmeye başladı. Yapılan yardımlar bir nebze de olsun yardımcı olduğu için, nasıl başvuru yapılır, kimler yapabilir, nereden başvuru yapmak gerekir gibi sorular çokça sorulmaya başlandı.

Başkan Erdoğan halihazırda yapılan yardımların yanı sıra, elektrik faturaları için de devletin destek vereceğini açıklamıştı. Bu kapsamda 20 bin aile daha yardım fonu içerisine dahil edilecek.

Başvuru yapmak için bilinmesi gereken şey, başvuruların iki türlü de geçerli olduğudur. Devletten elektrik yardım başvuru linki ise, e devletten direkt olarak yapılmalıdır.

https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Yardım desteği almak isteyenler, e devlet üzerinden kendi hesaplarıyla giriş yapıp, başvuruları tamamlayabilirler. E devlet üzerinden başvuru yapamayacaklar ise, PTT ye gidip, kimlikleri ve faturalarıyla birlikte başvuru yapabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu