Sicil Affı Nedir ve Ne Zaman Gelir?

Ekonomik nedenlerden kaynaklı olarak kredisinin taksitini ödeyemeyen vatandaşlar üç ay üst üste kredisini ödemedikleri takdirde bankaların kara listesine alınır. Bu işlem üç ay üst üste kredi kartının asgari ödeme tutarını ödemediğinde ya da nakit avans hesaplarının minimum ödeme miktarını ödemediklerinde de olur. Bu şekilde kredi notunu düşüren vatandaşlar, yeni bir kredi kartı başvurusu yaptıklarında ya da yeni bir kredi almak istediklerinde bankaların kara listesine girmiş olurlar.

Bir vatandaşın kredi notu tektir. Bu bütün bankalarda geçerlidir. Kimi banka finans notu 1000 ve üzerine kredi verir. Kimi banka bunu 1100’e çıkarır kimi ise 1200 üzerine kredi vermeyi uygun görür. Bu alt limitler bankaların kendi politikalarına bağlı olarak değişim göstermektedir.

 Sicil affı nedir ve ne zaman olur diye merak edenler için; sicil affı bankaların bu nedenlerle kara listesine girmiş vatandaşların, bu listeden çıkmalarını oluşturan eylemdir. Sicil affı bu kişilerin kara listeden çıkması ile oluşur. Ancak bunun için bankaya olan mevcut borcun ödenmesi gerekir. Ödemede istikrar ve düzen gereklidir. Bunun için de bankalar beş yıl süre tanır. Beş yıl düzenli ödeme yapan kişiler bu kara listeden çıkar. Borcun tamamının ödenmesi halinde de sicil affı süresi altı ay olarak kısaltılmış olur.

Sicil Affı Dilekçesi Yazılışı

Sicil affı dilekçesi yazılışı yapılarak bankalara iletilir. Bu dilekçe ilgili bankaya yönelik yazılır. Borçların kapatıldığını ve buna rağmen kara listede olduğuna dair sicil affı uygulanmasını talep eden bir dilekçe örneği olmalıdır. Sicilin ilgili bankalar tarafından temizlenmesine yönelik bir talep niteliğindedir.

 • Gönderilecek kurumun adına olarak kagıtta orta kısma büğük harflerle kurum ve kuruş tam ismi yazılır.
 • Daha sonrasında satır başı bırakılarak konuya girilir müzdarip olduğunuz durumne ise bir kaç cümle ile anlatırsınız.
 • Borçlu borcunu tahsis edeceğine dair bir kaç cümle şeklinde bahsetmelidir.
 • Yürürlüğe giren sicil affında söz ederek sicilinin temizlenmesini arz ederek dilekçe konuşmasını bitirebilir.
 • Sağ üst kısma dilekçeyi yazdığı tarih ve sağ alt kısma isim soyisim imza sonladırabilir.

Sicil Affı Gelecek mi? 2023

Bankaların kara listesine borç ödenmemesinden dolayı girmiş olan kişiler, karşılıksız çek ve senet işlemlerinde bankalarda ticari sicilini olumsuz işlemiş olan kişiler sicil affı gelecek mi diye merak ediyor olabilir. Sicil affı belirlenen yasalar gereğince bankaların politikaları ve devletin de desteği ile zaman zaman gelebilir. Ancak bunun için net bir tarih belirlemek güçtür. Sicil affı politikalarının gelmesi beklenmektedir. Böylelikle borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar da borç yapılanmasını en az zarar ile yapmakta ve sicil affından yararlanmaktadır.

Sicil Affı İtiraz Dilekçe Örnekleri 2023

Sicil affı itiraz dilekçe örnekleri 2023 yılına özel olarak en yeni konular ve güncel bilgiler ile buradan bulabilirsiniz. Sitemizde sicil adına ilişkin her yeni güncellenen bilgiyi de okuyabilirsiniz. Haberlerin detayları gelmeye başladığında ilk olarak ve en yeni bilgiler ile bu imkânlardan yararlanmanız da mümkün olacaktır.

Sicil Affı Uygulayan Ve Uygulamayan Bankalar Listesi

UYGULAYAN DEVLET BANKALARI

Sicil affı uygulayan ve uygulamayan bankalar listesi nedir diye merak ediyor olabilirisiniz. Öncelikle belirlemek gerekir ki sicil affı uygulayan banalar her zaman öncelikli olarak devlet bankaları olmaktadır.

 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank

sicil affını ilk uygulayacak olan bankaların listesidir.

UYGULAYAN ÖZEL BANKALAR

 • İş Bankası
 • Garanti Bankası

Bunun dışında bunu izleyen özel bankalar olarak gibi bankalar da sicil affını uygulayan bankalar listesinde yerini almaktadır. 

UYGULAMAYAN BANKALAR

Ancak sicil affı uygulamayan bankalar listesi de bulunmaktadır. Özellikle yabancı kaynaklı bankalar bu affı uygulamaya yanaşmamaktadır. Ancak uygulayan bankalar ise daha fazladır diyebiliriz.

Sicil Affı Kredi Çekemiyoruz Ne Yapmalıyım?

Esnaflar, kobiler gibi ticari hesap açan vatandaşlar sicil affından yararlanabilir. Ancak bu af yalnızca bu hesaplara yönelik değildir. Bireysel müşteriler de ilgili aftan her zaman yararlanabilir. Sicil affı kredi çekemiyoruz ne yapmalıyım diye kredi notu kötü olan kişilerin sormuş olduğu sorular vardır. Bankalar sizlere kredileri, kredi notunuza göre vermektedir. Bu nedenle de sicil affı oluşması için, öncelikle mevcut borcun düzenli ödemesinin yapılması gerekir. Kredi notunuzu yükseltecek birtakım girişimlerde bulunmak, bankaların gözünde sizlerin ödeme konusunda güvenilir olma yolundaki adımlarını içermektedir.

 • Bunun için ilk olarak kullanmadığınız bankalarda hesaplarınız var ise onları kapatmanızı öneririz.
 • Kredi kartı borcunun asgari tutarını her ay ödemeye çalışmanız gerekmektedir.
 • Nakit avans hesap çektiyseniz, taksitli ya da taksitsiz fark etmeksizin her ay düzenli asgari ödeme tutarını ödemeniz beklenir.
 • Kredilerinizi üç ay gecikmeye düşmeden ödeme yapmanız beklenir.

Taksitlerinizi düzenli ödemeniz sizin borçlu olsanız dahi, yeni bir kredi çekebilmek için kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sicil affından yararlanarak bankaların kara listesinden çıkmanıza da yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu