Genel Sağlık Sigortası Borcu Ödeme Güncel 2023

Genel sağlık sigortası; bireylerin sağlık risklerine karşılaşmaları ile oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortadır. Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak isteyen kişilerin belirlenen tutarın her ay düzenli olarak ödenmesi gerekir. Peki Genel Sağlık Sigortası borcu ödeme nasıl yapılır sorusunun yanıtı bu yazıda verilmiştir.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir Güncel 2023

 Genel Sağlık Sigortası kişilerin karşılaşabilecekleri sağlık risklerine karşı finansal önlem alan sigorta türüdür. Kişilerin sağlık harcamaları ve oluşan farkları koruma altına alan bu sigorta türünde bazı durumlarda borç oluşabilir. Oluşan Genel Sağlık Sigorta borçları aşağıda sıralanan durumlar gerçekleşmesi ile borçlar silinebilir.

Bu durumlar;

 • GSS borcu olan erkekler için askerlik süreleri göz önüne alınır. Kişinin askerlik süresi ile aynı zamana denk gelen GSS borcu bulunursa borç silinir.
 • Yurtdışına turistlik ya da iş gezisinde bulunun kişilerin GSS borçları silinir.
 • GSS bulunan kişilerin belirtilen dönemde 4a/4b/4c sigorta kapsamında prim ödemeleri gerçekleşmiş ise GSS borçları silinir.
 • GSS borcu bulunan 18 yaş altında veya öğrenimine devam eden lise, üniversite, yüksek lisans süreleri dikkatte alınır. Belirlenen sürelerde oluşan GSS borçları silinir.

GSS borcu olduğu belirtilen kişi veya kişiler borçlarının silinmesi için hazırladıkları bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurabilirler. Yapılan inceleme ile yukarıda belirlenen durumların gerçekleştiği tespit edilen kişilerin GSS borcu silinir.  

Genel Sağlık Sigortası Borçlu Çıktım

Genel Sağlık Sigortası Türkiye’de ikamet eden sosyal güvencesi bulunmayan emekliliği bulunmayan, dul veya yetim maaşı almayan, eş, çocuk, anne ve baba üzerinden sağlık yardımı almayan ve 18 yaşından büyük kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi tarafından kendiliğinden Genel Sağlık Sigortalısı tescil edilir.

GSS tescil edildiği tarihten itibaren kişilerin adına her ay düzenli olarak GSS primi alınmaktadır. Her ay kesilen GSS primi takip eden ayın sonuna kadar ödenmelidir. Ödeme yapılmaz ise kişilerin GSS borçları oluşur.

Genel Sağlık Sigortası Borç Affı

GSS borç affı gündemde bulunmamasına karşın yapılandırma ve ödeme kolaylığı imkanı gündeme alınmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları için 2021 yılında vatandaşlara yapılandırma ve ödeme kolaylığı sağlanmıştır. Sağlanan ödeme kolaylığı ya da yapılandırma süresi 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Ödeme Güncel 2023

Çalışmayan ya da herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi bulunmayan kişi veya kişilerin 2023 yılında Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi olarak ödenmesi gereken tutar 150,12 TL olarak belirlenmiştir.

Genel Sağlık Sigortası borcu ödeme nasıl yapılır sorusunun yanıtı aşağıda verilmiştir. GSS prim borcu ödeme işlemi internet aracılığıyla nakit ya da kredi kartı yapılabilir.

GSS prim borcu ödeme işlemi için ;

 • Belirtilen bankanın internet sayfasına giriş yapılır.
 • Ardından TCKN ve SSK sicil numarası yazılarak onaylanır.
 • Açılan sayfada sorgu tipi bölümünden GSS PRİM-13 kısmı seçilir.
 • Kod doğrulama işlemi tamamlanır ve sorgula butonuna tıklanır.
 • Seçilen borç ödemesi gerçekleştirir.
 • Onaylamanın ardından GSS primi borcu ödeme işlemi tamamlanır.

sayılabilir. 

Genel Sağlık Sigortası Cezası Sorgulama Güncel 2023

GSS kişileri sağlık alanında oluşan finansal risklere karşı koruyan bir sigortadır. GSS her yıl belirlenen tutarda otomatik ya da kişiler aracılığıyla ödenir. Ödenmeyen GSS borçlarına birtakım cezalar uygulanmaktadır. Bu cezalar; gecikme faizi, gecikme cezası, icra veya haciz olarak sayılabilir. 

Kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmak ve SGK tarafından uygulanan cezaların kaldırılması için borcun tamamının ödenmesi gerekir. Aksi halde kişiler ya da bakmakla yükümlü olduğu anne, baba veya çocuklar sağlık hizmetlerinden faydalanamaz.

Genel Sağlık Sigortası Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan GSS prim borcu ödeme kolaylığı için yapılandırılır. Yapılandırma işlemi için gerekli adımlar aşağıda sıralanmıştır.

Bu adımlar;

 • İlk adımda internet vergi dairesi sistemine giriş yapılır.
 • Açılan ekranda bulunan başvuru sayfasına tıklanır.
 • Başvuru sayfasında borçlu bulunulan vergi dairesi müdürlüğü veya müdürlükleri otomatik olarak seçilir. Ardından yapılandırmak istemediğiniz borcunuz için işaret kaldırılır.
 • Ardından işlem onaylanarak tamamlanır.

olarak sıralanır.

Genel Sağlık Sigortası Hangi Özel Hastanelerde Geçerli

Genel Sağlık Sigortası devlet hastaneleri, özel hastaneler ve kliniklerde geçerlidir. Ancak 60/c kapsamında yer alan kişiler için GSS özel hastanelerde geçerli değildir. 60/c kapsamında diğer adıyla yeşil kartlı kişileri kapsamaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Hangi Bankalarda Ödeniyor 2023

Genel Sağlık Sigortası prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bulunan bankaların internet bankacılığı ya da mobil bankacılık sistemlerinden ödenebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır. Açılan sayfada bulunan GSS prim borcu ödeme menüsünden işlem tamamlanır. Genel sağlık sigortası borcu ödeme hangi bankaya yatıyor sorusunun yanıtı aşağıda verilmiştir. Genel sağlık sigortası borcu ödeme ziraat bankası sık olarak kullanılan bankaların arasında yer alır.  

SGK ile anlaşmalı bankalar;

 • Vakıf Bankası
 • Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Deniz Bank
 • Garanti Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası

ve bu bankalara ek olarak Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürlüğüne ödenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu