İOS Uygulama Şifreleme Yöntemleri Güncel 2023

Gizlilik bazı insanlar için oldukça önemlidir. Bu gizliliği cep telefonlarında sağlamak ise içerisinde bulunduğumuz çağ için oldukça önemlidir. Birçok fotoğraf, mesaj ve belge gibi özel şeyler cep telefonlarımızda bulunmaktadır. Bazen telefonların ana ekranlarında kilit bulunması yeterli gelmeyebiliyor. Bazı uygulamaları da kilit altına alarak koruma sağlanabiliyor.

İPhone telefonlarda uygulama şifrelemenin nasıl yapılacağı son zamanlarda merak konusu. Ana ekran kilidinin yetersiz geldiği durumlarda hem ana ekran kilidi hem de uygulama şifreleme yöntemi kullanılır. İPhone kullanıcılarının da sık sık başvurduğu bir güvenlik önlemidir. Bu yöntemi gerçekleştirmenin iki ayrı yolu vardır. Birincisi nispeten daha kolay yollu olan uygulama olmadan yapılan şifreleme işlemi, ikincisi ise çeşitli uygulama şifreleme uygulamaları kullanılarak yapılan şifrelemeler. İki yöntemden de bahsedelim.

İOS Uygulamaya Şifre Koyma Programsız, Uygulamasız 2023

Öncelikle yapılacak olan bu işlemin geçici bir işlem olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çünkü Apple şirketi telefonlarına uygulama şifreleme için ayrı bir mekanizma sunmuyor. Ancak yine de etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

  • Telefonunuzda ayarlar kısmına gidin.
  • Ekran süresine girin.
  • Bir ekran süresi parolası ayarlamayı etkin hale getirin.
  • Bu parolayı touch ID veya face ID olarak belirleyebilirsiniz.
  • Uygulama sınırlarına gidin ve hemen arkasından sınır ekle seçeneğini seçin.
  • Kilitlemek istenilen uygulamayı kategoriye ekledikten sonra seçin. Mesela İnstagram uygulamasını kilitlemek istiyorsunuz. Sosyal kategorisine tıklayıp sonrasında İnstagramı seçtiğimizi düşünelim.
  • İleri tuşuna dokunup süre sınırını 1 dakikaya ayarlayabilir ve ardından sağ üst kısımdan ekle seçeneğine dokunabilirsiniz. Bu sırada sınırın sonunda engelle seçeneği de aktif halde olmalı. Bu uygulama 1 dakikanın sonunda kilitlenmiş olacak. Uygulama kilitlendiği zaman seçtiğiniz şifre türü ile giriş yapabileceksiniz.

Unutulmaması gerekir ki uygulama kilidi için belirlediğiniz ekran süresi kilidi ana ekran kilidinizden bağımsızdır ve şifreyi her zaman hatırlayacağınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bunun sebebi ekran süresi kilidi sıfırlama işleminin ana ekran kilidini sıfırlamaktan çok daha zor ve zahmetli olmasıdır.

İOS Uygulama Şifreleme Programları Güncel

Bu yöntem size geçici olması nedeni ile veya zahmetli olması nedeni ile zor geliyor olabilir. Bu gibi durumlarda dışarıdan yapılacak olan yüklemeler sayesinde de uygulamalarınızı kilit altına almak mümkün bir hale gelmektedir.

  1. BİOPROTECT UYGULAMASI İLE UYGULAMA KİLİTLEMEK : Öncelikle bu uygulamayı kullanabilmek için telefonunuza jailbreak işlemi yapmış olmalısınız ancak bu işlem telefona zarar verebileceği ve garantiden çıkarabileceği için çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Bioprotect uygulaması sayesinde hem uygulamalarınızı hem de telefonunuzu kilit altında tutabilirsiniz. Kilitlenmesini istediğiniz uygulamayı bioprotect uygulamasında bulunan listeden kilitlemek istediğiniz uygulamayı seçerek kilitleyebiliyorsunuz. Bu listeye dilediğiniz gibi ekleme çıkarma yapabilirsiniz. Uygulamaların yanı sıra sim kart ve dosya kilitleme gibi hizmetler de sunulmaktadır.
  2. LOCKTOPUS UYGULAMASI İLE UYGULAMA KİLİTLEMEK : Bu uygulama da aslında temelde aynı mantığa sahip bir uygulamadır. Jailbreak uygulaması olan cydia üzerinden indirme işlemi yaptıktan sonra kilitlemek istediğiniz uygulamaları seçebiliyorsunuz. Bu uygulama İOS dahil birçok işletim sisteminde kullanılabilmektedir. Bu uygulama sayesinde telefonunuzdaki uygulamalarda bulunan verilerinize sizden izinsiz kimse ulaşamaz. Böylece size ait bilgiler telefonunuza göz atma ihtimali olan kişilere karşı koruma altında olmuş olur.
  3. APPLOCKER UYGULAMASI İLE UYGULAMA KİLİTLEMEK : Bu uygulama da diğer uygulama kilitleme uygulamalarıyla aynı mantıkta çalışıyor. Diğer uygulamalar gibi ortak bir amaca sahip. O da size ait bilgilerin şifreleme sayesinde korunması amacıdır. Bu uygulama üzerinden kilitlediğiniz uygulamalarınıza şifresini bilmediği sürece kimse erişim sağlayamaz. Bu uygulama ile yalnızca uygulamalarınızı değil aynı zamanda dosyalarınızı ve size ait diğer kişisel bilgileri de kilitleyebiliyorsunuz. İPhone cihazların haricinde IPAD cihazlarda da kullanılabilen bir uygulamadır. Bu uygulamanın üstteki diğer uygulamalardan tek farkı ücretli bir yazılım olmasıdır. Cüzi bir miktar para ödeyerek bu uygulamaya sahip olabilir ve uygulamalarınızı güvenle kilit altında tutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu