Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Alma Başvurusu Güncel 2023

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Alma Başvurusu Güncel bilgileri ile sizlere en güncel ve en yeni haberleri sunuyoruz. Er olarak ya da erbaş olarak askerliğini yapmakta olan ve gelir durumu olmayan kişilerin ailelerine devlet tarafından maaş şeklinde aylık ödeme yapılır. Bunlara muhtaç asker ailesi yardımı denilmektedir. Bunun için belirli kriterler ve şartlar bulunmaktadır. Aylık olarak para yardımı yapılır ancak bu yapılan yardımın da belirli süresi bulunmaktadır.

Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı Alma Başvurusu Güncel 2023

Muhtaç asker çocuğu yardımı alma başvurusu güncel 2023 ile birlikte sizler de güncel bilgileriniz ile birlikte hem kaymakamlığa başvuruda bulunabilir hem de sonucunu hızlı şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için nasıl ki, er veya erbaşların eşi veya anne, babasının başvuruda bulunma hakkı bulunuyor ise, 18 yaş altı bulunan çocuklarının da ilgili yardıma başvuruda bulunma hakkı bulunmaktadır.

E Devlet Muhtaç Asker Yardımı Başvurusu Detaylı Anlatım

E Devlet Muhtaç Asker Yardımı Başvurusu Detaylı Anlatım arıyor olabilirsiniz. Burada belirtmemiz gerekir ki, e devlet muhtaç askeri yardımı e devlet üzerinden başvurusu olan bir durum değildir. Ancak e devlet üzerinden sorgulaması yapılmaktadır.

 • TC kimliğinin aslı ve bir adet fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • 1 tane fotoğraf ile Kaymakamlığa başvuruda bulunmak gerekmektedir.

 Kişiler kendi bulunduğu ikametgah durumuna göre olan kaymakamlığa gitmelidir. Belgeleri buraya teslim ederek form doldurulur ve teslim edilir. Bu imkandan yararlanmak için başvuru yapıldıktan sonra e devlet üzerinden de sorgulama yapılmaktadır.

Muhtaç asker yardımı nerden sorgulanır?

Muhtaç askeri yardım başvurusunda bulunduktan sonra e devlet üzerinden sorgulama yapılmaktadır. Özellikle bunun için e devlet üzerinden kendi TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

 • Ana sayfa üzerinden e hizmetler kategorisine tıklarsınız.
 • Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı girişini tıklarsınız.
 • Karşınıza açılan pencere üzerinden sosyal yardım bilgisi sorgula butonuna tıklarsınız.
 • Burada TC kimlik no girişi yapılarak sorgula demeniz gerekir. Ancak başvuran kişinin TC kimlik no su yazılmalı ve arama başvuru yapan kişi üzerinden yapılmalıdır.
 • Sorgulamanın sonucu ana ekran üzerinde yer alır. Buna uygun olarak yardım alıp alamayacağınızın bilgisi de bu ekran üzerinde çıkmış olur.

Muhtaç Asker Yardımından Kimler Faydalanabilir Güncel

Muhtaç asker yardımından kimler faydalanabilir güncel olarak bu durum hakkında bilgileri açıklıyoruz. Bunun için başvuru yapacak kişiler;

 • Er veya erbaşların varsa eşi
 • Çocuğu,
 • Annesi
 • Babası olmak kaydı ile hem alt soy ve üst soyu hem de eşi başvuruda bulunabilir.

Yardım için başvuran kişinin durumu araştırılır. Yardım şartını karşılıyor ise, aile yardımı yapılır. Ancak eşi var ise eşinin olduğu aileye yapılır. Bu durumda anne ve babası bu haktan yararlanmaz. Anne ve babası başvurur ise; bu yardımı o aile alır. Özetle bir aile yararlanabilir. Ancak eşi olması halinde öncelikli hak eşinindir. Eşi yok ise anne ve babaya hak düşer.

Bu yardım için başvuruda bulunan kişilerin belirli yakınlarının askerde askerlik vazifesini yapıyor olması gerekir. Maddi durumu iyi kabule dilen kişilere bu yardım verilmez. Aile bu nedenle gelir testini yaptırmalıdır. Ailede SSK kapsamında çalışan kişinin bulunması gerekmektedir. Ailede var olan kişinin gelirinin asgari ücretin 1/3 oranında bulunması gerekir.

Muhtaç Asker Yardımı Hangi Tarihte Yatıyor 2023

Muhtaç asker yardımı hangi tarihte yatıyor 2023 olarak bilgi arayışında bulunabilirsiniz. Bunun belirli aşamaları vardır. İçeriğimizin bu bölümünde bundan bahsedeceğiz. Kişi askere gittiği zaman başvurular yapılabilir. Bu süreli bir yardımdır. Hangi tarihte başvuru yaptıysa o aydan itibaren koşulları sağlaması halinde yardım yatar. Bu nedenle ilk aydan başvuru yapmak her zaman yararlı olacaktır.

Süreli olan bu yardım kişinin askerliği devam ettiği sürece verilir. Örneğin 12 ay süreli bir askerliğe gelmiş bir kişinin muhtaç asker yardımı ailesi tarafından 4. Ayda başvuru olmuş ise, geçmiş 4 ayı alamaz. 4. Aydan itibaren kalan 8 ayı alır. Bu nedenle kişi hangi ayda başvuru yapmış bu çok önemlidir. Bu yardım onaylandığı zaman kişinin PTT şubesinden hesap açması halinde çocuk varsa minimum 150 TL olarak; toplamda 550 TL lik bir yardım yapılmaktadır. Çocuk yok ise bu 150 TL lik yardım payı verilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu