Ücretsiz NFT Oluşturma ve Satma Yolları 2023 

Son günlerde en çok merak edilen konulardan birisi hiç şüphesiz ücretsiz NFT oluşturma ve satmanın nasıl yapıldığı konusuydu. Konuyu açıklamadan önce şunu belirtmek gerekir ki NFT ler dünyayı kasıp kavuran devrim niteliğinde oluşturulmuş sanat biçimlerinden birisidir. Bu sanat biçimi ücretsiz NFT oluşturma ve satma konusunu değerli kılmıştır. Kullanıcılar internet üzerinden NFT hakkında araştırma yapmaya başlamıştır. Peki son zamanlarda popülaritesi artan NFT oluşturma ve satma işlemi nedir? Nasıl yapılır?

NFT Satmak İstiyorum Diyenlere

Ücretsiz NFT oluşturma konusuna değinmeden önce NFT’nin ne anlama geldiğini bilmekte yarar var. NFT kelimesi Non – Fungible – Token ifadelerinin kısaltması olarak kullanılır.

Türkçe anlamı olarak varlığın sahipliğini kanıtlamayı ifade etmektedir. Diğer bir ifadeyle açıklayacak olursak dijital olan bir dosyayı blok zincirine kaydetme yöntemi olarak tanımlanabilir.

İsterseniz bilgisayarınızda ücretsiz bir şekilde NFT oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemi telefonda da yapmak mümkün. Yani NFT oluşturmak istiyorsanız aşağıda vereceğimiz listedeki eylemleri yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Ücretsiz NFT Oluşturma Nasıl Yapılır?

NFT oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey bir kripto para cüzdanı oluşturmaktır. Ondan sonra istediğiniz gibi bir karakter oluşturmak mümkündür. Hayal gücünüzle alakalıda diyebiliriz.

Kripto Para Cüzdan Hesabı Oluşturun

Öncelikle NFT oluşturma işleminde en çok kullanılan ve erişebilir olan kripto para cüzdanı Metamask. Elbette siz bu cüzdanı beğenmiyorsanız veya güvenmiyorsanız Coinbase gibi başka cüzdan alternatiflerini de deneyebilirsiniz.

Daha sonra kripto para cüzdan hesabınızı NFT oluşturacağınız hesaba bağlamanız gerekmektedir. Bu hesap bir çizim programı olan Rariple hesabı olabilir ya da size ilham veren herhangi bir hesap da olabilir farketmez. Ancak biz konuyu size daha iyi anlatmak adına Rariple platformunu kullanacağız.

Sanat Eseri Oluşturun

Ücretsiz bir NFT oluşturmak istiyorsanız sizin benzersiz bir sanat eserine ihtiyacınız olacaktır. Bunu yapmak için ise Rariple programı size yardım edecektir. Yapmanız gereken ilk şey herhangi bir fotoğraf bulmak ve üzerinde çalışmaya başlamaktır.

NFT Satarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Artık oluşturduğunuz ücretsiz NFT’yi paylaşmanın zamanı geldi. Yapacağınız şey Rariple gibi platformları kullanarak oluşturduğunuz NFT’yi bu pazar yerlerine yüklemektir. Bu işlem çok basit talimatlara ve birçok platformda oluşturduğunuz NFT’yi yükleme işlemi genelde aynı prosedürlere sahiptir. 

Biz Rariple platformuna gelecek olursak kayıt olduğunuz hesabın sağ üst tarafında oluştur düğmesine tıklamanız gerekiyor. Karşımıza bir blok zincir seçeneği çıkacak. Buradan blok zincirini seçmeliyiz. Daha sonra karşımıza düşük karbonlu kripto paralar olan flow, Polygon, Tezos ve Ethereum seçeneği çıkacak. Biz oluşturduğumuz NFT’nin ücretsiz olması adına Ethereum seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

Bir sonraki adımda ücretsiz NFT oluşturma için tek ve çoklu olmak üzere 2 seçenekle karşılaşacaksınız. Tek seçeneği adı üstünde tek NFT oluşturmak için çoklu seçenek ise NFT dizisi oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu seçenekler sayesinde oluşturacağınız NFT’nin türünü ve değerini belirleyeceksiniz. 

Bu işlemi yaptıktan sonra NFT’nin fiyatını belirleyip oluşturduğunuz NFT’ye bir ad ve açıklama eklemeniz gerekmektedir. Free minting seçeneği özelliğini açtıktan sonra NFT’niz oluşturulmuş olacaktır.

NFT Satma Taktikleri Güncel

NFT satma işlemini 5 adımda anlatacağız.

 1. NFT satma işleminde bilinmesi gereken ilk şey Free Minting seçeneğidir. Bu seçenek NFT satma işlemlerinde mutlaka kullanılmalıdır. 
 2. Free Minting seçeneği açıklarsak oluşturduğumuz NFT’nin maliyetini alıcıya yansıtmak anlamına gelmektedir. 
 3. Her zaman bir NFT oluşturduğumuzda genellikle bir işlem ücreti ile ücretlendirilirsiniz. Bu işlem ücreti NFT’nin aktiflik ve pasiflik durumuna göre aşağı veya yukarı oynayabilir. Bu yüzden NFT satma işleminde maliyeti minimum seviyeye indirmek adına Free minting seçeneği mutlaka işaretlenmelidir.
 4. NFT satma işleminde bilinmesi gereken bir diğer konu sosyal medya mecralarını ve forumları aktif olarak kullanmaktır. Oluşturduğunuz NFT’yi kullanıcıların alması için onu sosyal medya mecralarında paylaşmanız gerekmektedir. 
 5. Yukarıda saydığımız işlemleri yaptığınız zaman oluşturduğunuz NFT daha kolay satılacaktır.

NFT Satabileceğiniz Popüler Platformlar

 • OpenSea
 • Polygon
 • Rariple

En Çok Satan NFT’ler

En çok satan NFT’ler blok zincirlerini tam olarak kullandıkları için daima yüksek talep görürler. Bu yüzden aşağıda listelediğimiz NFT’lerin hepsi en trend olan NFT’lerdir.

 • Doodles
 • CryptoPunks
 • Bored Ape Yacht Club
 • Art Blocks
 • Decentraland
 • Cool Cats
 • World of Women
 • The Sandbox

NFT Oluşturma Ücreti Ne Kadardır?

Daha önce de söylediğimiz gibi Free Minting seçeneğini burada kullanırsak oluşturduğumuz NFT’den herhangi bir ücret alınmaz. Ancak yine de NFT oluşturma ücretlerine bakacak olursak bir blok zincirini oluşturma maliyeti elbette NFT’nin türüne ve üretilen miktara göre değişiklik gösterecektir. Oluşturulmuş olan NFT kişinin yapmış olduğu algoritmaya bağlı olarak 10 $ ile 200 $ arasında değişebilmektedir. Ancak bu fiyat algoritmanın durumuna göre 2000 $ seviyesine kadar da çıkabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu