Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım?

Operatörlerin belli başlı olan problemlerinden biri olan operatör çekmeme sorunudur makalemizde kolay yöntemlerle nasıl bu sorunu ortadan kaldırabiliriz bu konuyu anlatacağız. Telefon kullanıcıları, bazı zamanlarda şebekenin çekmemesi durumuna denk gelebiliyor.

Zaman zaman bütün operatör kullanıcıları bu sorunu yaşıyor. Vodafone kullanıcıları da şebeke çekmeme sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Vodafone operatörü kullanıcılarının en çok sorduğu sorulardan biri olan “Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım?” sorusunun cevabını sizler için araştırdık ve bu konuyu yazımızda kaleme aldık.

Genel Vodafone Çekmeme Sorunları Nelerdir?

Genel Vodafone çekmeme sorunları birçok nedenden kaynaklı olabilir. Bu nedenler;

  • SIM kart uyumsuzluğu
  • Yetersiz etki alanı ve baz istasyonu gücü
  • Cep telefonunun zayıf pil gücü

SIM Kart Uyumsuzluğu

Cep telefonlarınızda belirlenmiş olan şebeke ayarları ile SIM kartı ayarlarının kendi araların uyumlu olmaları gerekir. SIM kartı, telefondan belirlenmiş olan şebeke ayarlarını desteklemiyorsa eğer Vodafone çekmeme ortaya çıkabilir. Desteklediğine emin olmak için ayarlardan kontrol edebiliriz

Yetersiz Etki Alanı ve Baz İstasyonu Gücü

Baz istasyonları, iki yönlü yayın yapan birimler olarak tanımlanır. Telefonunuz ile aradığınız kişinin telefonu arasında bağlantıyı kuran birimdir de diyebiliriz. Baz istasyonu, sinyal ulaşımına engel olan nedenlerden veya yoğunluktan dolayı sinyal gönderemez ve bu durumda çekmeme sorunları meydana gelir.

Cep Telefonunun Zayıf Pil Gücü

Cep telefonlarında %20’nin altında olan pil gücü zayıf olarak kabul edilir. Pil gücü zayıf olan telefonlar şebeke sinyalini yeterli çekemez. Bu durum çekmeme sorunlarına neden olur.

Vodafone Şebeke Ayarlama Nasıl Yapılır?

Vodafone şebeke ayarlarını yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar vardır. Bu adımlar;

  • Cep telefonunda bulunan ayarlar bölümüne gidilir
  • Ayarlar bölümünden “Bağlantılar” bölümüne giriş yapılır
  • Açılan pencerede “Mobil ağlar ve şebeke ayarları” bölümüne giriş yapılır.
  • Ekrana 4.5G –  3G – GSM ve LTE seçenekleri çıkacaktır.
  • 4.5G –  3G – GSM ve LTE opsiyonları teker teker denenir ve uygun olan seçilir.
  • 4.5G uyumlu olmayan cihazlar için LTE seçilebilir.

Vodafone Şebeke Sorunu Giderme Nasıl Yapılır?

Telefon pil ömrü azaldığı zaman telefonlar otomatik olarak tasarruf moduna geçerler. En çok bu nedenden dolayı şebeke sorunları meydana geliyor. Çünkü düşük pil ömrü, çekim gücünü azaltıyor. Çekim gücünün azalması ile şebeke sorunları ortaya çıkıyor. Vodafone şebeke sorununu gidermek için telefon pil ömrünün % 20’ nin altında olmaması gerekiyor. % 20 ‘nin altına düşen cihazlar hemen şarj edilmelidir.

Tam takılamayan SIM kartları şebeke sorunlarına neden olur. Bu tür durumlarda SIM kartı yuvaları kontrol edilmelidir. SIM kartı tam takılamamışsa bu sorun giderilmelidir.

Telefonlara indirilen uygulamalardan kaynaklı şebeke sorunları yaşanabilir. Bu durumda telefonda yer alan uygulamalar kontrol edilmeli ve gerektiği takdirde silinmelidir. Böylece şebeke sorunu giderilmiş olunacaktır.

Vodafone Hat ve Şebeke Güçlendirme

Vodafone hat ve şebeke güçlendirmek için bulunan bölgede çekim gücünü olumsuz etkileyecek etkenlerden uzak durulmalıdır. Cep telefonu kullanan insanların yoğun olduğu bölgelerde çekim gücü düşer. Örneğin konser alanlarında oluşan yoğunlukta hat ve şebeke çekim gücü azalır. Bu nedenden dolayı hat ve şebeke güçlendirmek için topluluktan uzaklaşmalı ve baz istasyonunun bulunduğu yere doğru ilerlenmelidir.

Telefona indirilen uygulamalarda bulunan kötü yazılımlar hat ve şebeke çekim gücünün azalmasına neden olabiliyor. Vodafone hat ve şebeke güçlendirmek için telefondaki uygulamaları kontrol etmek gerekir.

Yanlış şebeke seçimi de çekim gücünü azaltır. Vodafone hat kullanıcıları 4.5G kullandıkları takdirde şebekelerini güçlendirebilirler. Hat ve telefon şebeke ayarlarının uyumlu olması gerekiyor. Şebeke ayarları kontrol edilir ve uygun opsiyonlar seçilerek çekim gücü arttırılabilir.

Vodafone Çekmeyen Hattı Şikayet Etme

Vodafone gsm operatörü, abonelerine kaliteli hizmet vermek için müşteri hizmetlerini profesyonel alanda kullanıcılarına sunuyor. Vodafone kullanıcıları, çekmeyen hat sorununu ve yaşadıkları problemleri çözüme ulaştırmak için müşteri hizmetlerinden yararlanabilirler. 0850 542 1 542 numarasından çekmeyen hat şikayeti yapılabilir. Vodafone hat kullanıcıları, çekmeyen hat şikayeti için müşteri hizmetlerini ücretsiz arayabilirler.

Vodafone hat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için; https://netmery.com/vodafone-faturasiz-tarifeler-ve-paketler-2022 bağlantı adresine gidilebilir.

Vodafone Çekmiyor 10GB Kampanyası

Kullanıcılarına kesintisiz internet erişimi sağlamak isteyen vodafone, herhangi bir nedenden dolayı internet çekmemesi sorunu yaşayan abonelerine günlük 10GB internet hediye edeceği kampanyayı duyurdu.

Bu kampanya kapsamında internet çekmiyor sorunu yaşayan kullanıcılar, “VODAFONE YANIMDA” uygulamasından “hikayeler” seçeneğine giriş yaparak kampanya başvurusu yapabilirler. Bu kampanyadan her kullanıcı sadece bir kez faydalanabilir. Daha detaylı bilgi için; https://www.vodafone.com.tr bağlantı adresi ziyaret edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu