Ankarakart Abonman Nedir, TL Yükleme Nasıl Yapılır?

Ankara’da yaşayan ve bütçesi yeterli olmayan öğrencilere destek sağlamak için Ankarakart’lara uygulanan abonman uygulaması, Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş tarafından başlatılmıştır. Bu uygulama ile Ankarakart Abonman kullanıcıları aylık 60 TL bakiye yüklemesi yaptıktan sonra 200 binişlik kullanım hakkına sahip olacaklar.

Öğrencilere destek için Kasım ayında yürürlüğe giren sistem hakkında merak edilen birçok soru vardır. Bizde sizler için bu soruları araştırdık ve bu soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Ankarakart Abonman Online Başvuru Yapma

Ankarakart Abonman başvurusu yapmak isteyenlerin kart işlem merkezlerine başvuru yapmaları yeterlidir. Ankarakart Abonman kullanmak isteyen vatandaşların kart işlem merkezlerine başvuru yapmalarının yanı sıra online olarak da başvuru yapmaları mümkündür. Ankara Belediyesi’nin Ankarakart için oluşturmuş oldukları web sitesinden online başvuru yapan kişilerin kartları adreslerine teslim edilmektedir.

Ankarakart Abonman Öğrenci Nasıl Yapılır?

Ankarakart Abonman kullanmak isteyen öğrenciler, kart işlem merkezlerine başvurabilir veya online olarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Başvuru sırasında öğrenci olunduğuna dair belgeler ve vesikalık fotoğraf götürülmesi ile indirimli kart hızlı bir şekilde kullanıcıya teslim edilir.

Ankarakart Abonman uygulamasından yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuru sırasında belgelerini teslim etmeleri gerekmektedir. Örgün öğretimde okuyan vatandaşların yaş sınırı yoktur ancak Açık lise veya üniversite okuyan kişilerin 27 yaş sınırı vardır.

Başvuru yapan öğrenciler, her ay 60 TL bakiye yüklemesi yaptıkları taktirde kartlarını kullanabilecekler. Bakiye yüklemesi her ay düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Öğrenciler için başlatılan bu uygulama belirli kurallar doğrultusunda devam etmektedir. Bir öğrenci Abonman kartını kullandıktan sonra 30 dakika içerisinde ikinci işlemi yapamamaktadır. 30 dakika içerinde ikinci işlemi yapmak isteyen öğrencinin indirimli sistemi çalışmaz ve kart bakiyesinden normal bilet ücreti kesilir.

Ankarakart Abonman İade Online Nasıl Yapılır?

Ankara Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Ankarakart Abonman uygulamasının şartları, kart başvurusu yapılırken belirtilmektedir. Şartları onaylayan ve indirimli kart uygulamasından faydalanan öğrencilerin iade işlemi gerçekleştirmeleri mümkün değildir. Ankarakart Abonman başvurusunda sunulan şartlar nedeni ile ücret iadesi yapılamaz ve kart içerisinde kalan bakiye bir sonraki aya aktarılamaz.

Ankarakart Abonman uygulamasından faydalanan öğrencilerin kartlarını kaybetmeleri, çaldırmaları ve kartın kırılması durumunda, Başkent 153 üzerinden veya Kart İşlem Merkezlerine başvuru yapılarak yeni kart alınabilir. Yeni indirimli Ankarakart çıkarma işleminden 48 saat sonra öğrencinin Kart İşlem Merkezine başvuru yapıp abonman binişleri ve bakiyeyi yeni Ankarakart’a aktarmaları gerekmektedir.

Ankarakart TL Yükleme ve Bakiye Sorgulama Online Nasıl Yapılır?

Ankara Belediyesi tarafından uygulanan Ankarakart Abonman uygulamasında online bakiye yükleme ve online bakiye sorgulama işlemleri, https://www.ego.gov.tr/tr/sayfa/2130/ankarakart bağlantı adresinden gerçekleştirilebilir. Abonman kullanan öğrenciler aylık 60 TL ödeme yapmaları karşılığında sonraki ayın son gününe kadar indirimli yolculuk yapabilirler.

60 TL bakiye yüklemesi yapan bir öğrenci, yükleme yaptığı ay içerisinde 200 binişlik ulaşım hakkına sahip olur. Yolculuk masrafları göz önüne alındığında oldukça ekonomik olan bu sistem birçok öğrenci tarafından kullanılıyor.

Ankarakart Abonman Ücret Tarifeleri

Ankarakart Abonman kullanan öğrencilerin aylık 60 TL bakiye yüklemeleri karşılığında 200 biniş hakları vardır. Ankarakart Abonman sistemi şehir içinde hizmet veren EGO, Özel Halk Otobüsleri, Metro, Özel Toplu Taşıma Araçları, Ankaray ve Teleferikte geçerlidir.

Tam Ankarakart 3.25 TL, indirimli öğrenci Ankarakart 1.75 TL olarak uygulanır. Fiyatlandırma tarifesi farklı mahalle ve dış ilçe hizmetleri EGO, ÖTA, ÖHO’larda geçerli değildir. Bazı mahalle ve dış ilçe hizmetleri, şehir içi ücret tarifesinden farklı tarife uygulanır.

Ankarakart Abonman kullanan öğrenciler istasyon veya hatlarda indirimli kart basmaları akabinde 30 dakika beklemeleri gerekiyor. İlk 30 dakika içerisinde yapılan işlemlerde indirim uygulanmaz ve normal ücret kesilir. 30 dakika geçtikten sonra yapılan işlemler indirimli gerçekleştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu