Takasbank Bireysel Emeklilik Nedir, BES Nasıl Yapılır?

Takasbank bireysel emeklilik, (BES) sisteminde bulunan, emeklilik yatırım fon belgelerinin, diğer emeklilik şirketinde ki yatırımcılara satılmasına, daha sonra geri alınmasına ve yapılan tüm bu işlemlerin, takasının Takasbank‘ın kendi sistemleri üzerinden, hayata geçmesine imkan sağlayan bir platformudur.

BEFAS ın katkılarıyla bireysel emeklilik sistemi katılımcısı, hali hazırda ki platformda işlem gören istediği fonu, bulunduğu şirketi değiştirmeden alıp satabilecek.

Böylece emeklilik şirketi, hem katılımcılarını koruyacak, hem de kurduğu fonların gücünü arttıracak. BEFAS (bireysel emeklilik fon alım satım) ile BES arasındaki çekişmeli rekabet ise, halka kazanç olarak geri dönecek. Emekliliğini, sunulmuş olan fonlara aktarmak isteyen yatırımcı, fon seçimi, yapmış olduğu birikimin tutarı, veyahut birikiminin oranı konusunda, herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmayacaktır.

Takasbank Nasıl Çalışır ve Avantajları Nelerdir?

Borsa da yapılan, alma ve satma dolaylarından ortaya çıkan, menkul kıymetlerinin teslim edilmesi, aynı zamanda bedellerinin ödenmesi ile tahattütlerle takas yapan merkezi bir saklama kuruluşudur.

Ayrıca bu kuruluşlarda, borsa da alım satımı yapılan değerli kıymetlerin saklanması da zorunlu bir eylemdir. Paylardan kesilen kuponlar ile, bu senetlerin şirketlere teslim edilmesi ve tekrardan yeni senetlerin alınması Takasbank tarafından gerçekleştirilir.

Daha sonra da Takasbank ta bulunan bankaların hesaplarına aktarılır. Bu banka BIST tarafından görevlendirilmiş merkezi takas kurumudur. Takasbank güven kazanıp, takas ve saklama işlerindeki riski en aza indirip, en kolay yoldan yapmaya yarar. Günümüzde yaratmış olduğu faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Hem güvenilir, hem de hızlı para akışını sağlar,
  • Para ve sermaye piyasası arasında, köprü görevini üstlenir,
  • Bıst bünyesindeki piyasalar için, organize piyasalar ile aralarında online para transferi sağlar,
  • Türk sermaye piyasasındaki takas işlemlerinin riskini en aza indirir,
  • Sermaye piyasasında likidite sağlar ve yapılan takasın hatası ve vaktinde yapılmasının hizmetini verir.

Aynı zamanda, Takasbank bakandan onaylı pamuk, fasulye buğday, arpa, yulaf, mercimek, mısır, zeytin ve çeltik le alakalı elektronik senetlerin işlem yapılacağı, ürün senedi tanımlaması da yapar.

Takasbank e-Devlet Nedir?

TAKASBANK bireysel emeklilik şirketlerine, saklayıcı olarak 2013 yılından beri hizmet eder. Katılımcı kişilerin, sahip oldukları fonlar, katılımcı tarafından da izlenebilecek şekilde takip edilmektedir.

BES (bireysel emeklilik sistemi) katılımcısı, e- devlete ait şifresini kullanıp, ana sayfada bulunan, BİREYSEL EMEKLİLİK yazısına tıklayarak, kendi adlarına açılmış olan hesapları, şuandaki fon değeriyle birlikte görebilir. Ayrıca fon değerini ve fon adedini de bu sistemden kontrol edebilir.

Takasbank Bes İptali Nasıl Yapılır? 2023

TAKASBANK bireysel emeklilik katılımcıları, eğer isterlerse, BİLGİLENDİRME İŞLEMLERİ bölümünden devam edip, hesabında oluşan günlük tutar değişimlerini, SMS veya e-posta yolu ile almayı talep edebilirler. Aylık tutar değişimleri ve aylık fon kayıtlarını ise e-posta yolu ile almayı isteyebilirler.

Takasbank Leı Kodu Ne İşe Yarar? 2023

Leı kodu; finansal herhangi bir piyasada, eylem yapan şirketlere özel, kimlik numarası özelliğindedir. Bilhassa tezgâh üstü işlemlerinin, daha etkili ve daha risksiz olarak gerçekleşmesini amaçlar.

Bunun yanı sıra depocu kuruluşlara verilen raporların tümünde iyi bir rol oynar. Ülkemizdeki kanunlara göre, her türlü kuruluşun ve sermaye piyasasını ihraç eden şirketlerin hepsinin, leı kodunu alması mecburidir.

Lei kodu 20 haneden oluşmaktadır. Yalnızca verilen tüzel kişiye has olup, ülkemiz ve diğer her ülkede onay sağlayan bir kimlik biçimidir. Bu kodun gelecekte de birçok alanda kullanılmaya başlanması öngörülmektedir.

Takasbank Ne İşe Yarar?

Takasbank, bireysel emeklilik müşterisi olan bir katılımcının, emeklilik fonlarını güvence altına alır. Borsa daki takas işlemlerini risk almadan yapmasını sağlar. Müşteriye güven ve huzur vadeder. Leı uygulamasıyla da katılımcının fonlarını takip etmesini, analiz yapmasını kolaylaştırır.

Takasbank Uygulaması Nasıl İndirilir 2023

Bankadaki kişiye ait bütün fon bilgilerine, tek bir adresten erişebilme imkanı sağlanmıştır. TEFAS fon bilgilendirme platformu, kendi çıkardığı mobil uygulamayı kullanıma açık hale getirmiştir.

Bu uygulama sayesinde günlük, aylık ve yıllık düzenlemeler halinde bilgilerinize istediğiniz an ulaşabilir ve fonlarınızın analizlerini yapabilirsiniz. Mobil uygulamayı, hem Google Play den, hem de, Apple Store ‘dan yükleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu