Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlara Başvuru Yapma Güncel 2023

İnsanlar geçimlerini sağlamak adına çalışırlar. Bir şekilde para kazanırlar. Ancak bazı zamanlarda insanlar bazı sebeplerden dolayı çalışamazlar ve herhangi bir yerden gelen geçim kaynakları da yoksa zor duruma düşerler. Bu gibi durumlarda ne yapılabilir? Çoğu insan yardım alabilmek adına bazı kurul ve kuruluşlara başvuru yaparlar bunun sonucunda gerekli şartlar karşılanıyorsa yardım belli bir zaman süresince yapılır. Bu yardımları almak için belirli yerlere başvuru yapmak gerekir. Bu yazıda da nasıl başvuru yapılır bunlardan bahsedeceğiz.

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar Güncel

Ülkemizde maddi ihtiyaçlarını karşılayamayacak olan yoksul ve maddi yardıma muhtaç olan vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetlerden tutun TC Vakıflar Genel Müdürlüğüne kadar pek çok kurul ve kuruluş yardımda bulunmaktadır. Bunların yanı sıra birçok kurul, özel vakıf, dernek, şirketler veya kişi bazlı olarak bahsedecek olursak iş adamları da yoksullara maddi yardımda bulunabilmektedirler.

  • FAKİR VE MUHTAÇLARA YARDIM DERNEĞİ: Bu dernek diğer dernek veya kurumlardan farklı olarak okumakta olan ortaokul-lise-üniversite öğrencilerinin maddi güçsüzlük nedeni ile okullarına devam edemeyecek halde olmaları durumunda karşılıksız burs veren bir dernektir. Şimdilik ülkenin her yerine yardım eli uzatamıyor olsalar bile ilerleyen zamanlarda bu alanın daha da genişleyeceği düşünülüyor. Daha ayrıntılı bilgi edinmek adına derneğe ait olan internet sitesi üzerinden araştırma yapılabilir.
  • DOST ELİ DERNEĞİ: 2001 yılında kurulmuş olan bu dernek aynı zamanda gıda bankacılığı sistemini de ilk kez ülkemizde devreye sokmuş bir dernektir. Bu dernek para yardımının yanı sıra gıda yardımı da yapmaktadır.
  • İHH İNSANİ YARDIM VAKFI: Bu vakıf 1992 yılında kurulmuş olup o zamandan günümüze dek yoksul ve muhtaçlara yardım etme amacı gütmektedir. Bu vakıf yalnızca ülkemizdeki yoksullara yardım yapmanın da ötesinde yoksul ve savaş içerisinde olan ülkelere de yardım götürüyorlar.

Maddi Yardım Yapan Ünlülerden Destek Almak İstiyorum

Maddi yardım yapan ünlüler genelde bunu kendi elleriyle yapmak yerine bir vakıf aracılığı ile yapmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle direkt olarak ünlülerden destek almak zordur. Bunun nedeni çıkabilecek olan iletişim güçlükleridir. Bir ünlüyle iletişime geçip direkt yardım almak isteyen insanlar genelde bunu sosyal medya aracılığı ile yapmaya çalışıyorlar. Bunun nedeni ise başka insanların da yardımıyla sosyal medya üzerinden sesin duyurulabilmesinin daha kolay olmasıdır. Sözün özüne gelecek olursak ünlülerden yardım almak isteniyorsa bunu vakıflara başvuru yaparak sağlayabilirsiniz. Başvurulmuş olan vakıfların çoğu ünlülerden ve iş adamlarından finansman sağlamaktadırlar. Yoksullara yardım eli uzattığı bilinen bazı ünlülerden bahsedecek olursak bunlar da Haluk Levent, Fatih Terim, Esra Erol, Müge Anlı, Acun Ilıcalı, Seda Sayan ve Ali Koç’tur.

Maddi Yardım Yapan İş İnsanlarına Başvuru Yapma

Ülkemizde kendine iş dünyasında isim yapmış ve uzun çabalar sonucunda bir servet kazanmış iş adamları ülkemizde yardıma muhtaç insanlara yardım eli uzatmaktadırlar. İş adamlarından maddi yardım almak isteyen ihtiyaç sahipleri de hangi iş adamlarının yardım ettiğini bilmek istiyorlar. Maddi yardım yapan iş adamları listesi ve sahibi oldukları dev şirketler şöyledir;

  • Şevket Sabancı: Sabancı Holding
  • Murat Dedeman: Dedeman Holding
  • Sinan Tara: ENKA
  • Ali Ağaoğlu: Ağaoğlu Şirketler Grubu
  • Hacı Boydak: Boydak Holding
  • Tuncay Özilhan: Anadolu Endüstri Holding

Bu iş adamları maddi yardım gereksinimi duyan yoksullara yardım eli uzatmaktadırlar. Ancak bilinmesi gerekir ki bu iş adamlarına yapılacak olan her başvuru olumlu sonuç vermeyecektir. Çünkü başvuran sayısı fazla olduğundan herkese yardım yapılması mümkün olmamakla birlikte her başvuru da belirtilen kriterlere ne yazık ki uymayabiliyor.

Maddi Yardım Yapan Hayırseverlerden Yardım Nasıl Alınır?

Maddi yardım yapan hayırseverlerden yardım almak için gelir seviyenizin belirlenen seviyeden oldukça düşük olması gerekir. Bunun yanı sıra her hayırseverin kendi belirlediği bazı noktalar vardır. Mesela bir hayırsever sadece öğrencilere yardım yaparken diğeri de yoksul ailelere yardım yapabilir. Hayırseverler genelde yaptıkları hayırları bir aracı ile yapmayı uygun bulurlar. Bu da genelde özel bir vakfın finansmanını sağlamak veya finansmanın bir kısmının sağlanmasını sağlamak olabilir. Vakıflara yapabilir.

Öğrenciye Maddi Yardım Yapan Yerler Güncel 2023

Öğrencilere maddi yardım yapan yerlerin başında öncelikle devlet gelmektedir. Devlet tarafından verilen bursa e-devlet sistemi üzerinden belirlenen zamanlarda başvuru yapmalısınız. Bunun yanı sıra Vehbi Koç Vakfı, Kızılay Gençlik Müdürlüğü, ETİ, Türk Eğitim Vakfı gibi yerler de karşılıksız burs veren yerler arasında başta gelmektedirler.

Maddi Yardım Yapan Zenginlerden Destek Almak İstiyorum

Siz de maddi yardım yapan zenginlerden destek almak istiyorsanız vakıflara başvurmanın yanı sıra belediyelere başvurular yapabilirsiniz. Ancak sadece zengin insanlardan yardım almak istiyorsanız bunun için vakıflara başvuruda bulunmanız öneriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu