Mama ve Bez Yardımı Alma – Başvuru Yapma 2023

Günümüzde yaşam şartları ne yazık ki artık daha zor bir hal aldı. Bebekli aileler yeni gelen zamlar sonrasında bebek maması ve bebek bezi almak için telaşlanır oldular. Hal böyle olunca da mama ve bez yardımı yapılıyor mu yapılmıyor mu diye araştırmalar yapılmaya başlandı. Geçim kaynağı olmayan ya da geçim kaynağı bu mama ve bezlere yetmeyen aileler için bu tarz yardımlar mevcut. Bu yardımlar sayesinde mama ve bez almak için bazen para yardımı yapılabildiği gibi doğrudan mama ve bez yardımı da yapılabiliyor. Genelde en yaygın olan yardım çeşidi direkt olarak mama ve bebek bezi şeklinde yapılanıdır. Bu yardımı almak için bazı yerlere gerekli başvuru yapıldıktan sonra aranan koşullara uygunsanız yardımı alabiliyorsunuz.

Mama ve Bez Yardımı Formu Güncel 2023

Devlet tarafından sunulmuş olan yardımlardan birisi olan mama ve bez yardımı genel olarak sosyal yardımlaşma kurumlarında kaydı olan ve yardım ihtiyacı olan insanlara verilmektedir. Bebek sahibi olan ve yardıma ihtiyacı olan anne ve babalar bu yardım sayesinde bebeklerinin temel ihtiyaçlarını mağdur olmadan karşılayabilirler. Her yıl ilgili toplantılarda o yıl içerisinde geçmiş yardımların tekrarlanıp tekrarlanamayacağı görüşülür bu yardım temel ihtiyaçların giderilmesi ile alakalı olduğundan bu sene de geçen seneler olduğu gibi aynı yardımın yapılmasına karar verilmiştir. Yardım talep etmek için kaymakamlık binalarına, sosyal güvenlik kurumlarına, muhtarlıklara, sosyal hizmetler müdürlüklerine, aile ve sosyal hizmetler bakanlığına bağlı il müdürlüklerine, sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına giderek bez ve mama yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

NOT: Bunun yanı sıra doğum yardımı ile bu yardım arasındaki fark çok sorulan bir soru. Doğum yardımı yalnızca bir kez verilirken bez ve mama yardımı belirlenen süre içerisinde tekrarlanır.

Bebek bezi yardımının yanı sıra bez ihtiyacı duyan hastalara da devlet tarafından bez desteği yapılmaktadır.

Mama ve Bez Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Öncelikle doğumdan önce başvuru yapılmışsa doğumun başarılı bir şekilde geçmesi gerekiyor. Sonrasında annenin veya babanın en az birinin Türk vatandaşı olması gerekiyor. Anne ve babanın ikisi de Türk vatandaşı ve sağlarsa yardım anneye verilir. Yalnızca annenin Türk vatandaşı olmaması veya sağ olmaması gibi bazı olağan dışı durumlarda bu yardım babaya verilir. Bez ve mama parası alabilmek için ihtiyaç sahibi olduğunuzu kanıtlamak zorundasınız. Çünkü bu yardımdan sadece ihtiyaç sahibi aileler faydalanabiliyor. Kişi başına düşen asgari ücret miktarının altında bir gelire sahip olan hane ihtiyaç sahibi olarak kabul edilir ve bu yardımdan faydalanabilir. Bunun haricinde eve kayıt dışı ekstra paranın da girmiyor olması ve taşınmaz mal sahibi olmamak da gerekli. Aynı zamanda bu yardımı talep edecek olan ailenin veya kişinin devletten veya özel kurumlardan bu tarz başka bir yardım almıyor olması önemli. Bunun nedeni ihtiyacı olan herkese mümkün olduğunca yardım eli uzatabilmek. Bu şartları karşılayan herkes yardım için başvuruda bulunabilir. Başvuru onaylandığı zaman 2 yıl boyunca her ay bebeğiniz için mama ve bez yardımı parası alabilirsiniz. Bu miktar 2023 yılı itibari ile bir bebek için 239 TL olarak belirlenmiştir. Çocuk sayısı arttıkça elbette bu miktar da artış göstermektedir. Elbette bu para bebeğin bütün mama ve bez ihtiyacını karşılamaya yetecek bir para değil ancak ailenin biraz olsun rahat nefes almasını sağlayabilecek bir paradır.

Mama ve Bez Yardımından Faydalanabilmek İçin Gereken Evraklar

Mama ve bez yardımının şartlarından, ücretin ne kadar olduğundan ve başvurunun nerelere yapılabileceğinden bahsettik. Asıl önemli olan konu başvuru esnasında hangi belgelerin gerektiği konusudur. Başvuru yapmaya giderken sizden istenen evraklar eksiksiz olarak yanınızda bulunmalıdır. Bu evraklar;

  • Başvuruda bulunacak olan kişinin kimliği
  • Gelir belgesi veya yerine geçebilecek bir belge
  • Yardım alacak olan bebeğin kimlik fotokopisi
  • Eğer yaşanılan ev kiraysa kira kontratı
  • Fakirlik kağıdı (bunu muhtardan alabilirsiniz)
  • Başvuru formu (gittiğiniz yerde verilir)
  • Bebeğin 2015 yılından sonra doğmuş olması

İstenilen belgeler eksiksiz olarak bu listede yazıldı. Siz de bu yardımdan faydalanmak için başvuru yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu