5 Yöntemle Podcast Yaparak Para Kazanmak 2023

Podcasting uzun bir zamandır var olmasına rağmen, yalnızca ana akımdan vurulduğu gözleniyor. Bu durum doğrultusunda kendi podcast’inizi başlatarak, bir kitleyi oluşturmanız ve bunu yaparak para kazanmanızda önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Bilgi ekonomisi gelişen teknoloji ile birlikte kalabalık bir hale gelerek video oluşturmada cazibe sahibi oluyor. Fakat şu anlık, podcasting videoya kıyasla bazı avantajlarını gizlemeyi sürdürüyor.

Örneğin; insanlar, spor salonlarında, araba kullanım esnasında veyahut açık havada yapılan egzersizlerinde video izlemesini gerçekleştirmezler. Bu zamanlar insanların podcast’lerini günlük şekilde düzeltebilmeleri için oldukça popüler olan zaman dilimleridir. Bazı insanlar ise içeriklerini metin veyahut video gibi diğer yöntemlerle değil de ses yolunu kullanarak tüketmeyi tercih etmektedirler.

Şimdi sizlere podcast için gerekli olan 5 yöntemi paylaşacağız. Bu yöntemler ile birçok soruya cevap bulurken, gidiş yolumuzu da belirlemiş olacağız.

1. Podcast’iniz için Belirli Bir Konu Seçimi Yapmalısınız

Podcast’inizin konusunun seçimini yaparken tercih edeceğiniz iki yön bulunur; çok büyük bir kitlesel pazar kitlesi ya da dar bir niş kitle ile gidiş sağlayabilirsiniz.

Sağlam durumda olan bir niş, ideal kitlenizi ve hedeflediğiniz sponsor ve reklam veren türlerinizi tanımlamada kolay hale gelmenizi sağlar. Bunun yanı sıra, piyasada bulunan payınızı talep etmenizi kolaylaştırmakta olan daha az rekabet bulunur.

Podcast için seçilen niş kitleler belirli bir bakış açısına daha kolay bağlanabilmenizde size yardımcı olur. Niş pazar tabanına sahip bir podcast başlatmanız halinde, daha geniş kitlelere ulaşabilmek açısından kapsamını her zaman büyütebilirsiniz fakat yeni bir podcast başlatmanız, bir kitle oluşturmanız ve çok özel bir niş kitle ile konuşmanız halinde takibini sağlamak çok daha kolay hale gelecektir.

Kitlesel pazar podcast’i (politika veyahut genel kilo kayıpları vb.) çok fazla rekabeti bir arada bulundurur, fakat pazar oldukça geniştir, ilginç ve eşsiz bir noktaya değinerek pazarı kendinize çekebilmelisiniz.

Pazar payını kazanabilmek ve bir kitleyi oluşturabilmek için her daim daha büyük niş pazarının oldukça küçük bölümü ile başlamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın, sonrasında podcast’in büyümesiyle daha büyük Pazar ile daha geniş konulara hitap edebilirsiniz. Bu sağlıklı ve doğru adımlar ile ilerlemenizi sağlayacaktır.

2. Mümkün Olan En İyi Podcast’i Yapmaya Kendinizi Adamalısınız

Çoğu podcast’ın yapmış olduğu minimal bir kitle ile başlangıç yapsanız bile, kaliteli içerikler, tutarlı yayınlar, ilgili bağlamlar ve üstün üretim üretebilmek için bu zamandan yararlanmalısınız. Reklam verenler ve sponsorlar aslında iki şey talep ederler: çekici bir ürüne sahip olmanız ve özel, büyük bir kitleye sahip olmanız. Kitlenizi oluştururken, barındırma, sunum becerileri ve görüşmelerinizi geliştirmelisiniz.

Podcasting hususunda kendinizi veyahut podcasting danışmanlığında uzmanlığınızı geliştirebilmek isteyeceğiniz önemli bazı beceriler şu şekildedir:

  • Ses temizleme ve prodüksiyon becerisi
  • Bir topluluk oluşturma ile etkileşim kurma becerisi
  • Sosyal medyada pazarlama vızıltısını oluşturma becerisi
  • Podcast’lerinizin yanında uygulama oluşturma becerisi
  • Çağrıları eyleme dönüştürme becerisi
  • Düzenleme becerisi
  • Alan kaydı becerisi
  • Sesli yetenek becerisi

Bu zamanlarda mevcut durumda olan bütün araçlar ve teknoloji yardımı ile profesyonel şekilde üretilmiş bir podcast’i yapabilmek çok zor olmadığı gibi çok maliyetli de değildir.

İlk kurulum ile yatırım, başlangıçta en zor kısım olarak gözükebilir, fakat birkaç podcast yapmanız halinde, bir podcast oluşturabilmekte ve dağıtmakta akıcı ve kolay hale getirecek sisteme sahip olacaksınız.

3. Potansiyel Reklam Verenler İçin Benzersiz Satış Teklifi Geliştirmelisiniz

Podcast’ler, bilinen üst düzey etkinlikleri gibi sayılar ile alakalı değildir. Çevrimiçi dünyada reklam veren kişiler ile sponsorlar, çok bir kitleden ziyade oldukça spesifik, hedefi olan bir demografik ve ilgi gruplarına ulaşma hususunu daha önemli görmektedir. Bundan dolayı podcast’inize özgü küçük bir niş pazarına sahip olmanız halinde onu hedefleme gücünüzün yeterince anlaşılmaz olması oldukça düşüktür.

Reklam verenler, belirlenen bir demografide (farklı reklam verenler için birbirinden farklı demografik özellikler bulunur) farklı okuyucuların olmasını hedefler. Podcast’iniz geniş ise ve belli bir kitleye de hitap etmiyorsa, sponsor bulmakta zorlanmanız kaçınılmaz bir durumdur.

Kitlenize göre satış planınızı oluşturmanız büyük önem arz eder. Kitlenizi tanımazsanız bu durum size negatif dönüş sağlayacaktır.

4. Podcast’inizle Para Kazanmalısınız

Podcast’inizi yapıp çalıştırdıktan sonra, yeni başlasanız bile para kazanmanız için birkaç yolun bulunduğunu gözlemleyeceksiniz. Eğer kendinize ait ürünleriniz ve hizmetleriniz bulunuyorsa podcast’inizden bahsetmeniz oldukça önemlidir. Kendi ürünleriniz veyahut hizmetleriniz bulunmuyorsa, başkalarına ait ürün ve hizmetleri satış /ortağı olarak tanıtarak bir komisyon da kazanabiliyorsunuz.

Podcast’iniz büyüdüğünde ve yeterli geniş bir kitle durumuna geldiğinde sponsorluklar ile ürün sözleri doğrultusunda gelir kazanabiliyorsunuz. Podcast’inizle para kazanmanızda bir sınır bulunmaz. Bu üç aşama doğrultusunda para kazanmanız mümkün hale geliyor.

5. Podcasting ile Başkalarına Yardım Etmek İçin Para Kazanabilirsiniz

Yalnızca birkaç bölüm veyahut birkaç ay ticari podcasting’i denemiş ve podcasting’in işleri hususunda işe yaramadığınızı düşünerek bütün yetenekli insanlara hayranlık duyacaksınız.

Buradaki avantajınız ise podcast uzmanı olabilmek için enerjinizi ve zamanınızı yeteri miktarda ayırmanızdır. İnsanların %99’u sizler kadar yetenekli olamayabiliyor ve sizlere ihtiyaç duyuyor. Sizler bir podcasting üretmeyecekseniz üretmek isteyenlere yardımcı konumunda olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu