Stajyer Maaş Ne Kadar Oldu? 2023

Askeri ücretin artmasıyla beraber staj yapan öğrenciler de, ücretlerin artmasını beklemekte. Bu artış son zamanlarda merak konusu olmuş durumdadır.

Askeri ücret arttıkça stajyer maaşlarının da artması beklenmektedir. Net olarak askeri ücretin yüzde 30 kadar oranı stajyerlere maaş olarak verilmektedir. Peki bu durumda net olarak stajyer maaşları ne kadar arttı? Bu yazımızda bunu öğrenelim.

Stajyer Maaşları Ne Zaman Yatıyor 2023

Stajyer öğrencilerin en çok merak ettikleri sorunlardan biriside budur. Geçtiğimiz dönemlerde, pandemi dolayısıyla, stajlara ara verilmişti. Eğitimler aksadı, bundan sebep te ödenen maaşlar da gecikmeler yaşanmıştı. Bu konuda stajyer öğrencileri iki dalda incelememiz gerekir. Birisi devlette staj yapanlar, diğeri ise özel olarak staj yapanlar.

  1. Devlette staj yapan öğrencilerin maaşı her ayın 15 in den sonra yatmaktadır. Muhasebe tarafından gerekenler yapılır ve her ayın 15 inde gereken ödeme bankalara yapılır. Genellikle bu gibi ödemeler ayın 15 ila 19 arasında yapılmaktadır. Eğer ödeme ayın 20 sini geçtiyse, bu durumu amirlere bildirmek gerekir.
  2. Özel sektörde stajyerlik yapanlar için durum biraz daha belirsizdir. Liselerde stajyerlik yapanların maaşları en geç ayın 9 una kadar ödenmesi gerekir. Ödeme süresi ayın 1-9 arasında değişir.

Üniversitede staj yapan bir stajyer eğer düzenli olarak maaş alıyorsa, ödemeleri ayın 10 undan sonra gerçekleşmektedir. Ödemesi geciken her stajyer itiraz etme ve ödemesini talep etme hakkına sahiptir.

Stajyer Maaşları Hafta Sonu Yatar Mı? 2023

Stajyer maaşları düzenli bir ödenek halinde banka hesaplarına yatmaktadır. Çoğu kişi maaş günü hafta sonuna denk gelirse ne yapacağını merak eder. Eskiden maaş günü hafta sonuna denk geldiği vakit, maaşlar yatmaz, hafta içi gelene kadar bekletilirdir.

Günümüzde ise bankalarla anlaşmalar yapılmıştır. Maaşlar hafta sonuna gelse bile yatırılır. Ancak bazı özel günler müstesna dır. Bu özel günlerden kasıt ise Ramazan bayramı, Kurban bayramı gibi günlerdir. Bu günlere denk gelen maaşlar yatmaz, halk mağdur olmasın diye birkaç gün önceden yatırılmaktadır. Tabiki bu durumlar bankadan bankaya değişmektedir.

Stajyere Maaş Vermek Zorunlu Mu? 2023

Hem görülen eğitimler, hem de iş hayatında ki mesleki tecrübeyi arttırmak için yapılan faaliyetlere staj denir. Bu stajları yapan kişiye ise stajyer denmektedir. Stajyerler gönüllü ve zorunlu olarak ikiye ayrılır.

Gönüllü stajyerler ; bu kişiler okul tarafından herhangi bir yerde staj yapmaya zorlanmazlar. Zorunlu olmadığı için not alma durumu da söz konusu değildir. Bu kişiler mesleklerine katkıda bulunmak, yaptıkları iş hakkında daha detaylı bilinmeyenleri öğrenmek için stajyerlik yaparlar.

Zorunlu stajyerler ; bu stajyerlerin bir okulda işe başlamaları mecburidir. Ve yaptıkları işde, derse göre de puan alırlar. Aynı zamanda sigortalanmaları da devlet tarafından desteklenir. Bağlı oldukları okullardaki stajı yapıp, tamamlamaları zorunlu bir haldir.

50 kişilik bir iş yerinde en az 2 tane stajyer olması mecburidir. Peki stajyerlere maaş ödemek zorunlu mudur… Evet zorunlu stajyerlere maaş ödemek mecburi bir haldir.

Stajyer Maaşları 1 Aylık ve 1 Yıllık Ücretleri Ne Kadardır? 2023

Bu yıl askeri ücretin artmasıyla maaş alan her kişi alacağı ücreti araştırmaya başladı. Stajyerlere askeri ücretin yüzde 30 verilmektedir. Yapılan artışla birlikte bu ücret 1.275 TL olarak belirlenmiştir. Kalfa olma hakkını kazananlara ise 2.126 TL gibi bir ödeme yapılacaktır. Eğer iş yerinde 20 kişiden az miktarda çalışan varsa, bu ödemelerin 850 TL si devlet tarafından ödenecektir.

Üniversite Stajyer Maaşları Güncel Fiyat 2023

Üniversite öğrencisi bir kişi, eğer zorunlu olarak staj yapıyorsa askeri ücretin yüzde 30 u olan 1275 TL lik ödemeyi almaya hak kazanır. Eğer kalfalığa hak kazanmışsa bu ücret artmaktadır.

Lise Stajyer Maaşları Güncel Fiyat 2023

Liseler deki stajyer çalışan ücreti de askeri ücret üzerinden hesaplamaktadır. Bu yıl 4253 lira olan bu ücret staj yapanların da ücretlerini arttırmıştır. Lise de olup zorunlu staj yapan bir öğrenci de, üniversite deki kişiyle aynı ücreti, yanı 1.275 TL yi almış olur. Eğer çalıştığı alanda 20 kişiden az kişi varsa ücretin 2/3 si devlet tarafından ödenir.

Stajyer Maaşları Güncel Fiyat 2023

Devlet tarafından, zorunlu stajyerlik yapan öğrencilere, maaş verilmesi zorunludur. Bu öğrencilerin sigortaları da karşılanmaktadır. Net olarak 4.253 TL olan bu yılki askeri ücretin yüzde 30 u stajyerlere verilecektir.

Net stajyer ücreti: 1.257 TL

Net kalfa ücreti : 2.126

Staj Ücertleri Devlet Katkı Payı 2023

Devletimiz yapılan ödemelere bir çok kez katkıda bulunmuştur. Stajyerlere olan katkısı da azımsanamaz kadardır.

  • 20’ den daha az çalışanı olan iş yeri; bu yerlerde devlet desteği askeri ücretin en az % 15 i
  • 20 ve daha fazla çalışanı olan iç yeri; bu yerlerde stajyerlere devlet desteği askeri ücretin en az % 30 u
  • Mühendislik fakültesi öğrencisinin staj ücreti; askeri ücretin en az % 35 i
  • Çırak ve çırak adayı olup, staj görenlere devlet desteği; askeri ücretin en az % 30 u
  • Kalfalık yeterliliği kazanan stajyere devlet desteği; askeri ücretin en az % 50 si olarak belirlenmiştir.

Stajda Yatan Sigorta Emeklilikte Gün Doldurur Mu?

Staj yapan kişi eğer zorunlu bir eğitimden geçiyorsa sigortası da zorunlu olarak ödenir ve bu sigorta emeklilikte gün doldurur. Stajyer Maaşları Asgari Ücretin %2 ‘sidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu